Redakcja Polska

Szef brytyjskiego MON z wizytą w Kijowie. "Nie pozwolimy Putinowi wygrać tej wojny"

24.05.2023 13:07
- Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie; zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.
Ben Wallace i Ołeksij Reznikow
Ben Wallace i Ołeksij ReznikowFacebook./MinistryofDefence.UA

- Prezydent Putin powinien zrozumieć, że nie może wygrać nielegalnej wojny, którą wszczął, bez względu na to, ilu rosyjskich żołnierzy posłał na śmierć dla realizacji swoich imperialnych ambicji. Nie odniesie sukcesu, a wspólnota międzynarodowa stanie się tylko silniejsza w oporze wobec tej agresji – powiedział Wallace, cytowany w środę w komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy.

- Rosja zaczyna mieć świadomość, że sojusznicy Ukrainy będą razem z nią w jej prawie do samoobrony i będą pomagać Ukrainie wszystkimi możliwymi rodzajami uzbrojenia, rakietami przeciwczołgowymi i czołgami, (pociskami manewrującymi) Storm Shadow i już teraz (samolotami) F-16 – podkreślił Wallace.

Wskazał, że przekazane przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow są pierwszą bronią tego typu, którą Ukraina otrzymała od zachodnich partnerów. - Przekazaliśmy ten rodzaj broni w związku ze stosowaniem przez Rosję uzbrojenia dalekiego zasięgu, które wykorzystuje ona, by uderzać w ludność cywilną i cywilną infrastrukturę krytyczną – powiedział Wallace.

Minister Reznikow ujawnił, że wśród tematów rozmów była m.in. integracja jego kraju z NATO. - Omówiliśmy oczywiście perspektywy Ukrainy w NATO w kontekście nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie. Rozmawialiśmy też o stanowisku Ukrainy na rzecz pokoju w Europie z wykorzystaniem formuły pokojowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – wyjaśnił.


PAP/IAR/dad

Okręty podwodne dla Polski. Szef MON: przystępujemy do realizacji programu Orka

24.05.2023 10:36
Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia zarówno w środki przeznaczone do obrony i osłony jak i narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika -  powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otwierając konferencję Defence Day na Stadionie Narodowym. 

Prezydent Duda kontynuuje wizytę w Londynie. Rozmowy z liderami świata biznesu i polityki

24.05.2023 10:54
Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny oraz kwestie dotyczące przyciągania inwestorów do Polski. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszy w środę w Londynie prezydent Andrzej Duda. Przywódca Polski jest w stolicy Wielkiej Brytanii od wtorku. Drugi dzień poświęci na rozmowy ekonomiczne z liderami świata biznesu i polityki.

Ukraińcy rozpoczynają szkolenie na abramsach. Czołgi z USA już w Niemczech

24.05.2023 11:54
Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował "Głos Ameryki", powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.