Redakcja Polska

Kanada uruchomiła program stypendialny dla ukraińskich studentów

02.06.2023 08:26
Kanada uruchomiła program stypendialny dla ukraińskich studentów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu rosyjskiej inwazji. Organizatorem pomocy jest Canada Ukraine Foundation, która sfinansuje stypendia we współpracy z ukraińsko-kanadyjską Fundacją Tarasa Szewczenki. Fundacja Kanada-Ukraina to narodowa organizacja charytatywna założona w 1995 roku. CUF koordynuje, rozwija, organizuje i realizuje projekty pomocowe tworzone przez Kanadyjczyków kierowane dla Ukraińców.
W Kanadzie przebywa liczna diaspora ukraińska
W Kanadzie przebywa liczna diaspora ukraińskapaparazzza/ Shutterstock

"Fundusz stypendialny CUF dla przesiedlonych studentów zapewni pomoc finansową Ukraińcom studiującym na kanadyjskich uniwersytetach" - zapowiedziała organizacja.

Początkowy wkład CUF w wysokości 300 000 dolarów amerykańskich pozwoli 60 wybranym kandydatom otrzymać po 5 000 USD na opłacenie edukacji pomaturalnej. - Wierzymy, że inwestowanie w naszą młodzież przyniesie korzyści nie tylko studentom, ale także przysłuży się dobru Kanady i Ukrainy - powiedział przewodniczący Komitetu Edukacyjnego Canada Ukraine Foundation.

- Wprowadziliśmy szereg specjalnych stypendiów, aby pomóc społeczności ukraińskiej w przywitaniu i wspieraniu nowoprzybyłych do Kanady po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę - dodał Bohdan Kolos.

Ze względu na liczną diasporę ukraińską w Kanadzie kraj ten przedłużył w marcu program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę. Od wybuchu wojny na pełną skalę do kraju Klonowego Liścia przybyło około 190 tysięcy obywateli Ukrainy. W Kanadzie mieszka około milion 400 tysięcy osób pochodzenia ukraińskiego. To jedenasta największa społeczność zagraniczna w tym kraju i trzecia co do wielkości społeczność ukraińska poza Ukrainą i Rosją.


IAR/dad

Polska wesprze mołdawską policję bronią i amunicją. Transport będzie ogromny

01.06.2023 13:27
Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu broni, amunicji i wyposażenia - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent Macron przyznaje rację Europie Wschodniej. "Francja powinna była was słuchać"

01.06.2023 15:18
Prezydent Emmanuel Macron wyznał "mea culpa" wobec krajów Europy Wschodniej podczas szczytu Globsec na Słowacji, korygując dawne słowa prezydenta Jacques’a Chiraca - ocenił w czwartek dziennik "Le Figaro".

Holenderska prasa: premier Rutte obsypuje komplementami premiera Morawieckiego

01.06.2023 16:20
Podczas wizyty w Hadze polski premier Mateusz Morawiecki został obsypany komplementami przez premiera Marka Ruttego, skomentował środowe spotkanie obu szefów rządów dziennik "De Telegraaf". "Rutte chwali polskiego kolegę" – zatytułowała swój tekst największa gazeta Niderlandów.