Redakcja Polska

"New York Times": Ukraińcy przeszli do głównego natarcia w ramach kontrofensywy

27.07.2023 13:37
Wojska ukraińskie przeszły do głównego natarcia prowadzonej na południowym wschodzie kraju kontrofensywy przeciwko rosyjskim agresorom, koncentrując swoje siły na odcinku melitopolskim - przekazał w czwartek "New York Times", opierając się na źródłach w amerykańskim i ukraińskim rządzie.
Obwód charkowski, Ukraina: ukraińscy żołnierze wykonują ćwiczenia strzeleckie podczas szkolenia dowódców plutonów jednostek wojskowych
Obwód charkowski, Ukraina: ukraińscy żołnierze wykonują ćwiczenia strzeleckie podczas szkolenia dowódców plutonów jednostek wojskowychPAP/Mykola Kalyeniak

Strona ukraińska przekazała nam, że prowadzi teraz główne natarcie kontrofensywy oraz przerzuca więcej jednostek i sprzętu na najbardziej wysunięty na zachód odcinek frontu w obwodzie zaporoskim - powiedział dziennikowi anonimowy amerykański urzędnik.

To główny wysiłek trwającej od niemal dwóch miesięcy ukraińskiej kampanii, mającej wyzwolić okupowane tereny na południu i wschodzie kraju - dodały źródła "NYT" w Pentagonie. Zaznaczono, że Ukraińcy kierują do trwających, zaciekłych walk trzymane wcześniej w rezerwie oddziały, z których wiele zostało wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód.

Celem jest przedarcie się przez rosyjskie pola minowe i fortyfikacje w kierunku miasta Tokmak, a jeśli to się powiedzie, dalej, do Melitopola i wybrzeża Morza Azowskiego - pisze nowojorski dziennik, cytując ukraińskich oficjeli. Szerszym założeniem tej operacji byłoby przerwanie rosyjskiego połączenia lądowego między okupowanym Krymem i Rosją.

Nowe natarcie

Nowe natarcie, jeżeli się powiedzie, może potrwać od tygodnia do trzech - przekazali Amerykanom Ukraińcy. Jednak w kontrofensywie od początku mało co idzie zgodnie z planem - zauważa "NYT". Dla Ukraińców "to będzie wielki sprawdzian" - skomentował jeden z rozmówców dziennika.

Doniesienia amerykańskich urzędników pokrywają się z informacjami o prowadzonych w środę w tym rejonie obwodu zaporoskiego silnych ostrzałach artyleryjskich.

Jeden z trzech kierunków

Kierunek melitopolski jest jednym z trzech, obok berdiańskiego i bachmuckiego, odcinków frontu wymienianych w oficjalnych komunikatach ukraińskiej armii, przedstawiających postępy kontrofensywy.

Można wymienić trzy przyczyny, dlaczego do ukraińskiego natarcia dochodzi właśnie teraz - pisze "NYT", powołując się na amerykańskich urzędników. Po pierwsze wydaje się, że Ukraińcy czynią powolne, ale systematyczne postępy w oczyszczaniu przygotowanych przez Rosję pól minowych i przedzieraniu się przez fortyfikacje.

Zamieszanie wśród rosyjskiego dowództwa

Po drugie - wykorzystują zamieszanie w rosyjskim dowództwie, wywołane dymisję kierującego rosyjską 58. Armią Ogólnowojskową gen. Iwana Popowa. Wojskowy został zwolniony za krytykowanie rosyjskiego MON i otwarte mówienie o problemach oddziałów na froncie.

Po trzecie - Ukraińcy z sukcesem prowadzą nieustanny ostrzał artyleryjski położonych daleko za linią frontu rosyjskich składów amunicji i punktów dowodzenia, zwiększając tym samym szanse na przebicie się własnych wojsk przez rosyjską obronę.

Rosjanie bardzo rozciągnęli swoje linie obronne, mają nieustanne problemy z logistyką, zaopatrzeniem, bronią; oni wiedzą, że są pod presją - dodał cytowany przez nowojorską gazetę zachodni urzędnik.


PAP/dad

Grupa Wagnera poszukuje Białorusinów gotowych do walki z Litwą i Polską?

27.07.2023 11:19
Rosjanie werbują Białorusinów do oddziałów Wagnera. Najemnicze rosyjskie formacje są dyslokowane w pod białoruskimi Osipowiczami. Mają zajmować się tam szkoleniem białoruskich żołnierzy, jednak według informacji ukraińskiej armii - prowadzą nabór wśród obywateli Białorusi, którzy mogą być wykorzystani do ataku na kraje sąsiednie - w tym Polskę.

Marcin Przydacz: Wagnerowcy są wysyłani na Białoruś z konkretnymi celami

27.07.2023 12:06
Wagnerowcy są wysyłani na Białoruś z konkretnymi celami. Jestem przekonany, że jednym z nich jest próba destabilizacji sytuacji w naszej części świata - powiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Politico: Putin nie może liczyć na swoich przyjaciół we Włoszech. Berlusconi nie żyje, a Meloni jest sojusznikiem Bidena

27.07.2023 14:06
Putin nie może już liczyć na swoich przyjaciół we Włoszech. Kochający Rosję Silvio Berlusconi nie żyje, a nowa przywódczyni Włoch Giorgia Meloni jest teraz sojusznikiem prezydenta USA Joe Bidena - zauważa portal Politico.

Szef MON podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet

27.07.2023 15:00
W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. -  Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON.