Redakcja Polska

"Razem stawić opór Rosji". Wicepremier Ukrainy przypomina: mamy za co dziękować Polakom

21.08.2023 12:41
- Nie popełniajmy błędów z historii, bo razem musimy stawić opór Rosji. Resztę załatwimy później - powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy i minister ds. okupowanych terytoriów w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą".
Nie zapominajmy o roli Polski i Polaków, zwłaszcza w pierwszych dniach wojny - przypomniała wicepremier Ukrainy
Nie zapominajmy o roli Polski i Polaków, zwłaszcza w pierwszych dniach wojny - przypomniała wicepremier UkrainyPAP/Viktor Kovalchuk

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" w rozmowie z wicepremier Ukrainy i minister ds. okupowanych terytoriów Iryną Wereszczuk przypomniała, że "niedawno relacje polsko-ukraińskie nieco się ochłodziły".

"Oburzenie w Polsce wywołał m.in. wpis ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala na Twitterze, w którym zestawił agresywne działania Rosji na Morzu Czarnym z działaniami polskiego rządu, który w obronie interesów rolników zakazał importu zbóż z Ukrainy. Czy Kijów nie popełnił błędu w komunikacji ze swoim najważniejszym sojusznikiem w Europie?" - zapytała gazeta.

Iryna Wereszczuk powiedziała, że "nie męczy mnie dziękowanie Polsce, mamy za co dziękować Polakom". "Nie zapominajmy o roli Polski i Polaków, zwłaszcza w pierwszych dniach wojny. Nikt mi nie musi tego opowiadać, widziałam to na własne oczy. Zajmowałam się ewakuacją i wiem, jak Polska podała nam dłoń. To już pozostanie w naszej pamięci na długo, wpisze się do naszej wspólnej historii" - dodała.

Rosja chce dzielić

Zauważyła, że "Rosjanie chcą nas podzielić, bo ich imperium od wielu lat stawia na skłócenie Polaków z Ukraińcami". "Osobiście jestem gorącym zwolennikiem polsko-ukraińskiego sojuszu geopolitycznego. Gdyby do tego doszło, nie byłoby możliwe istnienie imperium rosyjskiego. Mamy sprawy do omówienia, np. dotyczące pamięci historycznej czy tematu zboża. Ale muszą mieć drugorzędne znaczenie i nie można ich stawiać w jednym szeregu z np. zagrożeniem wysadzenia zaporoskiej elektrowni jądrowej czy wagnerowcami na granicach UE" - zaznaczyła.

Dodała, że na pierwsze miejsce powinny być wysuwane kwestie "naszego bezpieczeństwa i zagrożenie ze strony Rosji". "Nie popełniajmy naszych błędów z historii, bo razem musimy stawić opór Rosji. Resztę załatwimy później" - dodała Iryna Wereszczuk.


 

PAP/dad

Zełenski dziękuje za F-16: wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny

21.08.2023 11:36
- Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny. Ale Ukraina wygra wojnę - mówił w poniedziałek w duńskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za samoloty F-16.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.