Redakcja Polska

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

24.09.2023 17:04
Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.
Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola
Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"FORUM/ Eduard Korniyenko / Reuters / Forum

W rosyjskich szkołach funkcjonuje około 10 tys. tzw. klubów wojskowo-patriotycznych, a w działaniach tych organizacji bierze udział około 250 tys. osób. Informował o tym minister edukacji Rosji Siergiej Krawcow.

Nastolatkowie uczą się kopać okopy, rzucać granatami, a nawet - w przypadku uczniów szkół średnich - strzelać ostrą amunicją.

Program nauczania zmieniono tak, aby w propagandowy sposób kłaść nacisk na triumfy wojskowe i podkreślać nieustanną gotowość do "obrony ojczyzny" - zauważył CNN.

Jak podkreślono, obowiązujący podręcznik do nauki historii Rosji to książka, na okładce której widnieje Most Krymski, łączący okupowany ukraiński Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. W rozdziale poświęconym najnowszym dziejom Ukrainy znajdują się rozdziały zatytułowane m.in. "Fałszowanie historii", "Odrodzenie nazizmu", "Ukraiński neonazizm" oraz "Rosja to kraj bohaterów". Pojawia się tam wiele oczywistych kłamstw, takich jak m.in. teza, że Ukraina jakoby "otwarcie zadeklarowała chęć zdobycia broni nuklearnej". "Książka wydaje się mieć na celu podsycenie poczucia historycznej krzywdy wśród rosyjskich dzieci i przedstawienie rzekomej egzystencjalnej bitwy o przetrwanie narodu" analizuje CNN, dodając, że jest to częstym tematem propagandy mediów państwowych, codziennie rozpowszechnianej w domach w całym kraju.

Szkoleniom podlegają nawet siedmiolatki

Przeprowadzona przez CNN analiza treści pojawiających się w rosyjskich mediach społecznościowych i lokalnych dowodzi, że podstawowe szkolenie wojskowe przechodzą w Rosji już nawet dzieci w wieku siedmiu i ośmiu lat - czytamy na portalu amerykańskiej stacji.

Przynajmniej część nauczycieli, którzy byli przeciwni zmianom w programie nauczania, straciło zatrudnienie. Trudno jednak powiedzieć, jak wielu pedagogów zostało z tego powodu zwolnionych.

Nową politykę edukacyjną Kremla prawdopodobnie popiera większość rodziców w Rosji. Jeśli wierzyć rosyjskim badaniom opinii publicznej, aż 79 proc. spośród nich opowiada się za pokazywaniem dzieciom filmów o wojnie - dodał CNN.

Dzieciom wmawia się, że ma miejsce walka o przetrwanie narodu

Putin wielokrotnie fałszywie przedstawiał rosyjską inwazję na Ukrainę jako "specjalną misję", mającą na celu ochronę rosyjskojęzycznych osób przed ludobójstwem ze strony "neonazistów", przypomina CNN.

PAP/IAR/ho

Prezydent Zełenski w Lublinie: dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie

24.09.2023 09:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

24.09.2023 11:20
Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.

Prezydent: decyzja rządu o utrzymaniu embarga na ukraińskie zboże - słuszna; ale należy zwiększać tranzyt

24.09.2023 13:00
Decyzja rządu, aby utrzymać zakaz sprzedaży zboża ukraińskiego na polskim rynku była słuszna; natomiast trzeba czynić wszystko, żeby tranzyt tego zboża do najuboższych krajów świata był jak największy - powiedział w niedzielę, w TVP1 prezydent Andrzej Duda.