Redakcja Polska

Ponad połowa białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych

27.09.2023 13:18
Ponad połowa z blisko 1200 białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych - poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".
Jak przyznająbiałoruscy opozycjoniści, naród białoruski ma siłęby obalićŁukaszenkę, ale boi sięinterwencji Moskwy
Jak przyznają białoruscy opozycjoniści, naród białoruski ma siłę by obalić Łukaszenkę, ale boi się interwencji MoskwyBordovski Yauheni/ Shutterstock

Białoruscy obrońcy praw człowieka utworzyli listę sędziów, którzy wydają politycznie motywowane wyroki i łamią prawo. Na dziesiątki z nich zostały nałożone sankcje Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

"Wiasna" zwraca uwagę, że większość procesów politycznych toczy się za zamkniętymi drzwiami, a sędziowie ogłaszają surowe wyroki na podstawie sfabrykowanych oskarżeń, praktycznie nie wydając wyroków uniewinniających.

Represje polityczne na Białorusi trwają od lata 2020 roku, kiedy rozpoczęły się protesty społeczne po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

IAR/dad

Powstał musical poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

27.09.2023 11:36
Musical „Kopernik” wkrótce zobaczymy na scenie Opery Krakowskiej. Jak powstawał? Opowiada twórczyni libretta - znana pisarka, Ałbena Grabowska.

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.