Redakcja Polska

Rosyjski ekspert: Moskwa jest głównym sponsorem terrorystów Hamasu

10.10.2023 14:12
Rosja jest głównym sponsorem terrorystów z Hamasu - powiedział ekspert wojskowy Michaił Szejtelman. Wcześniej część niezależnych analityków zwróciła uwagę, że atak palestyńskiego Hamasu na Izrael jest na rękę Rosji. Moskiewski reżim liczy, że wzrok światowej opinii publicznej odwróci się od Ukrainy i skoncentruje na Bliskim Wschodzie. Kreml chciałby też, żeby Zachód, a głównie Stany Zjednoczone ograniczyły pomoc wojskową i finansową dla Kijowa.
Audio
  • Rosyjski ekspert - Moskwa jest głównym sponsorem terrorystów Hamasu. Materiał Macieja Jastrzębskiego
Kłęby dymu unoszą się po tym, jak izraelskie samoloty zbombardowały palestyński wieżowiec w mieście Gaza
Kłęby dymu unoszą się po tym, jak izraelskie samoloty zbombardowały palestyński wieżowiec w mieście GazaPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Urodzony w Rosji niezależny ekspert wojskowy Michaił Szejtelman tłumaczy, że moskiewski reżim od początku powstania Hamasu wspiera tę organizację terrorystyczną zarówno militarnie, jak i politycznie. - Rosja jest jednym z głównych sponsorów Hamasu. W Rosji Hamas nie został uznany za organizację terrorystyczną, a wręcz przeciwnie, rosyjscy liderzy polityczni spotykają się z działaczami z Hamasem i przyjmują ich na Kremlu. Hamas ma trzech głównych sponsorów: Iran, Katar i Federacja Rosyjska. Rosja na arenie międzynarodowej wsparła Hamas, bo Hamas został zorganizowany przez Związek Sowiecki, a teraz jest wspierany przez Federację Rosyjską - wyjaśnił ekspert wojskowy.

Na dziś trudno przewidzieć jak rozwinie się sytuacja wokół wojny w Izraelu. Część ekspertów jest zdania, że jeśli konflikt nie zostanie zatrzymany w ciągu najbliższych dni, to może dojść do ataków odwetowych nie tylko na Liban, ale również na Iran.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja

Atak Hamasu na Izrael. Zbigniew Rau o procesie ewakuacji: najgorsze mamy już za sobą

10.10.2023 10:50
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w Polskim Radiu 24, że proces ewakuacji polskich obywateli z Izraela przebiega bardzo sprawnie. Szef resortu dyplomacji poinformował, że do tej pory udało się wywieźć sześćset osób. - Najgorsze mamy już za sobą - powiedział minister Rau iejszego ranka skutecznie przewiezionych 

Trwa akcja ewakuacji Polaków z Izraela. Do kraju przetransportowano już kilkaset osób

10.10.2023 11:53
Z Izraela do Polski specjalnymi samolotami ewakuowano 661 osób - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dopóki będzie taka potrzeba, te loty będą realizowane - zapewnił.

Parlament Litwy potępił atak Hamasu na Izrael. "Naród izraelski musi zostać uwolniony"

10.10.2023 12:55
Litwa potępiła atak Hamasu na Izrael. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjął parlament w Wilnie. Tymczasem litewska policja zwiększyła ostatnio liczbę patroli w pobliżu wileńskich synagog.