Redakcja Polska

Reżim Łukaszenki więzi 13 pracowników Telewizji Biełsat. "Apelujemy o reakcję świata"

14.10.2023 12:18
Telewizja Biełsat opublikowała w sobotę nazwiska dziewięciu skazanych na Białorusi dziennikarzy, którzy współpracowali z tą nadającą z Polski stacją i zaapelowała o reakcję świata. W sumie za kratami przebywa 13 osób, które w różnym czasie były związane z Biełsatem. "To jedna trzecia wszystkich uwięzionych pracowników mediów" – informuje telewizja.
Jedno z biur Biełsatu
Jedno z biur Biełsatu svaboda.org/print screen

Na Białorusi jest obecnie blisko półtora tysiąca więźniów politycznych - przypomina stacja. "Wśród nich jest trzynaście osób, które w różnym czasie współpracowały z Biełsatem, co stanowi jedną trzecią wszystkich uwięzionych na Białorusi pracowników mediów. W przypadku większości z nich Biełsat przez dłuższy czas nie rozgłaszał faktu współpracy, z powodu toczących się postępowań. Teraz, gdy wyroki zapadły, a skazani trafili do kolonii karnych, nadszedł czas, by ujawnić nazwiska tych odważnych ludzi, którzy wypełniali misję niezależnego dziennikarstwa tak długo, jak to było możliwe. Nie wyjechali z kraju mimo groźby aresztowania" – pisze Biełsat.

Oprócz Kaciaryny Andrejewej, reporterki skazanej najpierw na 2 lata, a następnie na 8 lat i 3 miesiące więzienia, Biełsat podaje jeszcze nazwiska ośmiu osób. Pozostałe zachowuje dla siebie, uzasadniając tę decyzję troską o ich bezpieczeństwo.

Na liście podanej przez Biełsat są Paweł Mażejka, reporter i aktywista z Grodna (6 lat więzienia), Iryna Słaunikawa (5 lat więzienia), politolog i publicysta Uładzimir Mackiewicz (5 lat więzienia), Wiaczasłau Łazarau (5 lat więzienia), Paweł Winahradau (5 lat więzienia), Jauhien Mierkis (4 lata więzienia), Paweł Padabied (4 lata więzienia), Łarysa Szczyrakowa (3,5 roku więzienia).

Apel do ambasadora Szwajcarii w Polsce

Biełsat poinformował, że zaapelował o pomoc do ambasadora Szwajcarii w Polsce Fabrice’a Fillieza, jako przedstawiciela kraju neutralnego, utrzymującego kontakty z białoruskimi władzami, a także do międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka i do mediów – z prośbą o nagłaśnianie sprawy.

"Kiedy oczy świata zwrócone są od wielu miesięcy na rozpętaną przez Rosję wojnę przeciw Ukrainie, a dziś także rozgorzał na nowo konflikt bliskowschodni, nie możemy zapominać o losie tych, którzy w tej dekadzie w Europie jako pierwsi mieli odwagę przeciwstawić się złu i tyranii, i którym jako pierwszym przyszło zapłacić za to bardzo wysoką, osobistą cenę: cenę wolności" – podkreśla stacja.

Represje wobec niezależnych dziennikarzy

Biełsat zaznacza, że reporterzy i pracownicy mediów są na Białorusi skazywani za wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, chociaż formalnie są im przypisywane najróżniejsze przewinienia. Przetrzymywani przez reżim zostali uznani za więźniów sumienia.

Telewizja Biełsat zwróciła się również z prośbą o pomoc materialną dla skazanych i ich rodzin.

W sumie za kratami przebywa na Białorusi 36 dziennikarzy. "Przetrzymywanych przez białoruski aparat represji w koszmarnych warunkach w więzieniach, aresztach i koloniach karnych nowego Gułagu wyłącznie za wykonywanie swojego zawodu, to jest przekazywanie prawdy o wyborczych falsyfikacjach 2020 roku i tłumieniu fali społecznego protestu przez reżim w Mińsku" – zaznacza w apelu Biełsat.

Pismo z apelem zostało skierowano m.in. do Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, Komisji Praw Człowieka ONZ, Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), organizacji Freedom House, Reporters Without Borders, Human Rights Watch, Committe to Protect Journalists i innych.


PAP/dad

"Jest sprzeczna i niemądra". Niemiecki socjolog o polityce migracyjnej władz w Berlinie

14.10.2023 09:37
Niemiecka polityka migracyjna jest sprzeczna w wielu szczegółowych aspektach, a w ogólności - niemądra; niemieckie wpływy w Brukseli nie pozwalają Unii na prowadzenie rozsądnych działań w tej dziedzinie - mówi w rozmowie Werner Patzelt, niemiecki socjolog i ekspert brukselskiego think-tanku MCC.

Polonia w Stanach Zjednoczonych zagłosuje już dziś

14.10.2023 10:30
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych oraz w referendum. Do udziału w głosowaniu zarejestrowała się tam rekordowa liczba 48 tysięcy Polaków, najwięcej w aglomeracjach nowojorskiej i chicagowskiej.