Redakcja Polska

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Płonące konary leciały w stronę funkcjonariuszy

16.11.2023 11:24
Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z 71 osób - to między innymi obywatele Iraku i Iranu. Z nich 43 osoby na widok patroli polskich zawróciły na Białoruś. Na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych grupa cudzoziemców rzucała kamieniami i płonącymi konarami drzew w patrole polskie. Nikt nie doznał obrażeń - zapewniła Straż Graniczna.
Trwa presja migrantów na polsko-białoruską granicę
Trwa presja migrantów na polsko-białoruską granicęSG/Platforma X

Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ok. 25 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Od początku listopada takich prób było ponad 1,1 tys.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Zapora elektroniczna

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

Jak poinformowała w miniony wtorek rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska, wybrany został wykonawca takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.

Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Jak podała Michalska, SG jest w trakcie zabezpieczenia środków unijnych na tą inwestycję.

Sytuacja na granicy ze Słowacją

W środę funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali 10 tysięcy 400 osób i 4 tysiące 700 pojazdów. Od 4 października, gdy przywrócono tymczasowe kontrole graniczne, funkcjonariusze SG skontrolowali na kierunku ze Słowacji do Polski 476 tysięcy osób i 205 tysięcy pojazdów.

Środa była 43. dniem kontroli wprowadzonych tymczasowo na granicy Polski ze Słowacją.

Tymczasowa kontrola graniczna na granicy ze Słowacją ma obowiązywać do 22 listopada. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach - funkcjonuje 12 przejść drogowych lub kolejowych, a dla obywateli państw UE i ich rodzin dostępnych jest też 10 miejsc dla pieszych. Kontrole prowadzone są tylko na kierunku wjazdowym do Polski.


PAP/IAR/Twitter/dad

Rosja jesienią i zimą chce wyrządzić jak największe szkody Ukrainie

16.11.2023 10:36
Rosja chce jesienią i zimą wyrządzić jak największe szkody ukraińskiej gospodarce. Do takich wniosków doszli niezależni analitycy monitorujący działania moskiewskiego reżimu. Już wcześniej eksperci wojskowi alarmowali, że Rosja gromadzi rakiety dla uderzeń w ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Arkadiusz Mularczyk: powołaliśmy zespół ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec i Rosji

16.11.2023 10:48
- Powołaliśmy zespół parlamentarny ds. reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Wśród członków zespołu jest prezes PiS Jarosław Kaczyński - przekazał w czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.