Redakcja Polska

Czeskie media: podarowane przez Niemcy czołgi Leopard nadają się tylko do ćwiczeń

24.11.2023 14:53
Czeska gazeta "Mlada Fronta DNES" (MFD) powiadomiła w piątek, że 14 czołgów Leopard 2A4, które Praga otrzymała z Niemiec w ramach rekompensaty za swoje stare czołgi przekazane Ukrainie, nadaje się tylko do ćwiczeń. W ocenie ekspertów Czechy pozbawiły się możliwości negocjacji o zakupie innych typów maszyn.
Czołg Leopard 2A4
Czołg Leopard 2A4MON/twitter

Gazeta wymieniła m.in. koreański czołg K2, który - jak zauważono - kupuje Polska. Według analiz z 2019 roku K2 został oceniony jako lepszy, niż francuski Leclerc i niemiecki Leopard 2 - podkreśliła "MFD".

"Leopard 2 w wersji 2A4 pochodzi z połowy lat 80. XX wieku. To zdecydowanie nie jest czołg na dzisiejsze pole bitwy" – ocenił na łamach dziennika ekspert ds. bezpieczeństwa Milan Mikulecky. Jego zdaniem umowa ministerstwa obrony z Niemcami zasadniczo zawęziła pole manewru w negocjacjach dotyczących zakupu nowych czołgów, potrzebnych czeskiej armii.

"Kierownictwo polityczne ministerstwa, zgadzając się na ten dar, zamknęło nam drzwi do sprawdzenia innych opcji, a zwłaszcza do negocjowania ceny w konkurencyjnym środowisku" - oznajmił Mikulecky w rozmowie z "MFD".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Leopard Czechy Niemcy

Rośnie ryzyko ataku Rosji na któryś z krajów NATO? "Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Litwy"

24.11.2023 09:32
Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Litwy - oświadczył szef Wojska Litewskiego generał Valdemaras Rupšys. Odniósł się do słów szefa MSZ tego kraju. Gabrielius Landsbergis powiedział, że Rosji nie da się zatrzymać na Ukrainie.

PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Black Hawk

24.11.2023 11:21
Firma Lockheed Martin poinformowała, że należąca do niej spółka PZL Mielec dostarczyła do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk.

Polscy marynarze zneutralizowali w ramach ćwiczeń NATO w Estonii 16 historycznych min wodnych

24.11.2023 12:23
Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.