Redakcja Polska

PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Black Hawk

24.11.2023 11:21
Firma Lockheed Martin poinformowała, że należąca do niej spółka PZL Mielec dostarczyła do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk.
Śmigłowiec S-70 Black Hawk
Śmigłowiec S-70 Black HawkPolskie Radio

Spółka dostarczyła rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwsze cztery wielozadaniowe śmigłowce nowej generacji S-70 Black Hawk wyprodukowane w Europie. Dwa kolejne mają dotrzeć do Rumunii do końca roku. Zakupiono je w ramach unijnego projektu VISION 2020.

Działania przewidziane dla nowych rumuńskich śmigłowców Sikorsky Black Hawk obejmują misje poszukiwawcze oraz ratownictwa morskiego i lądowego, gaszenia pożarów, transport, jak i medyczne wsparcie w nagłych wypadkach.

Śmigłowce stanowią część umowy ramowej, na mocy której w ciągu czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 wyprodukowanych w Polsce S-70 Black Hawk.

IAR/dad

Black Hawki dla polskiego wojska. Szef MON: armia będzie dysponowała pełną gamą śmigłowców

08.08.2023 09:44
- Uzupełniamy flotę śmigłowców o kolejne Black Hawki. Już niebawem Wojsko Polskie będzie dysponowało pełną gamą śmigłowców - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Dziś szef MON poinformował również, że "rozpoczęły się dostawy śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych AW101". 

Black Hawki będą produkowane w Mielcu? Premier Morawiecki: rozmowy są na dobrej drodze

02.10.2023 17:30
Przebywając z wizytą w Polskich Zakładach Lotniczych Mielec szef rządu Mateusz Morawiecki w samych superlatywach wyrażał się o potencjale tego producenta. Ocenił, że już wkrótce zakłady te będą mogły produkować najnowocześniejsze śmigłowce Black Hawk na potrzeby polskiej armii. 

Nowe śmigłowce AW-149 dla polskich żołnierzy. Trafią do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

30.10.2023 06:15
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie dziś udział (godzina 13.00) w przekazaniu nowych śmigłowców AW-149 żołnierzom 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w bazie w Nowym Glinniku w województwie łódzkim. Przewidziano wystąpienie ministra.

"Jeśli Rosja wygra wojnę na Ukrainie nikt w Europie nie będzie bezpieczny" - ostrzegają niemieccy eksperci

23.11.2023 14:30
Jeśli Rosja zwycięży w wojnie przeciwko Ukrainie "nikt w Europie nie będzie już bezpieczny", a "dni NATO byłyby policzone", uważają niemieccy politolodzy Nico Lange i Carlo Masala. Scenariusze rozwoju sytuacji przedstawili w tekście na łamach tygodnika "Die Zeit".

XXI Słowacko-Polskie Forum Gospodarcze w Spiskiej Nowej Wsi

24.11.2023 09:23
Zarówno osiągnięcia jak i tematy trudne we wzajemnych relacjach polskich i słowackich regionów oraz biznesu omawiano na XXI Słowacko-Polskim Forum Gospodarczym w Spiskiej Nowej Wsi.