Redakcja Polska

Wręczono medale "Pro Patria". Odznaczono pięcioro dziennikarzy IAR

29.11.2023 16:00
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Audio
  • Pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej zostało uhonorowanych medalami "Pro Patria" (Aneta Pawłowska Kreć/IAR)
J. J. Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej
J. J. Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji RadiowejPolskie Radio

Wśród wyróżnionych dziennikarzy są reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej - Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.


Posłuchaj
00:46 12684469_1.mp3 Pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej zostało uhonorowanych medalami "Pro Patria" (Aneta Pawłowska Kreć/IAR)

 

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia. - Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmują szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Ogromny szacunek i ukłon w stronę dziennikarzy, którzy archiwizowali dla Polskiego Radia relacje i przesłania bohaterów naszej wolności - powiedział.

Praca przyjemnością i misją

Karol Darmoros powiedział, że praca, poza przyjemnością, jest też dla niego misją. - Czasami mogłoby się wydawać, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że ta tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu, są podkreśleniem, że to, co robimy, ma sens, że przytaczamy mniej znane elementy naszej historii i przez to poszerzamy też wiedzę naszych słuchaczy - dodał odznaczony medalem "Pro Patria".

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami weteranami, były dla niego ważną lekcją. - Każda taka reporterska praca na miejscu jest jak przeczytanie książki. Pamiętam niemal każdy wywiad, potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję - dodał reporter IAR.

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające. - Stawianie się w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się przyrównywać do tych wielkich osób. Ale myślę, że są dla mnie takim przykładem, wzorem, by być wiernym temu, co robię - dodała reporterka IAR.

"Możliwość spojrzenia im w oczy" największą nagrodą

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza. - Największą nagrodą dla mnie była możliwość spojrzenia im w oczy, wysłuchanie ich historii. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już nie ma, został tylko ich głos i wspomnienia, które mi towarzyszą - powiedział Witold Banach.

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie. - Bardzo się cieszę, uważam, że to wyróżnienie jest olbrzymim honorem. Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to, co robimy, ma sens - dodała reporterka IAR.

Medal "Pro Patria" został ustanowiony zarządzeniem kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił medal "Pro Memoria".

 

IAR/dad

W Warszawie zaprezentowano odzyskane pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim

29.11.2023 10:16
Pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim, pianiście i kompozytorze, premierze rządu II RP, m.in. fortepian marki Bösendorfer z 1860 roku, zaprezentował we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, który przedmioty te zakupił na aukcji.

Okręt podwodny ORP „Sokół” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

29.11.2023 12:12
Nowy, niezwykle cenny eksponat dotarł już na miejsce z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. Mający prawie 50 metrów długości i ważący 370 ton kolos przewożony był pod muzeum na specjalnych platformach.

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

29.11.2023 13:09
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.