Redakcja Polska

Inspiracje Matejką w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza dama i krakowscy licealiści udekorowali choinkę

07.12.2023 11:46
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, wspólnie z uczniami liceum plastycznego w Krakowie, udekorowała choinkę w Pałacu Prezydenckim. Kolorystyka dekoracji świątecznych to barwy narodowe: biało–czerwone, a także symbolizujące Kraków: biało–niebieskie i złote.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim
Spotkanie w Pałacu PrezydenckimFot.: Grzegorz Jakubowski/KPRP

"Choinkowe ozdoby inspirowane elementami krakowskiego stroju ludowego, sztuką Małopolski oraz polichromiami Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki zdobią świąteczne drzewko, które stanęło w Sieni Wielkiej w Pałacu Prezydenckim. Autorami dekoracji są uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie. Dziś, podczas świątecznego spotkania, młodzi artyści wspólnie z Pierwszą Damą przystroili choinkę" - czytamy w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem na stronach prezydenckich.

Cytowana w komunikacie Pierwsza Dama dziękowała licealistom za wykonanie ozdób: - Przywieźliście cząstkę mojego ukochanego Krakowa do Warszawy - mówiła. Pedagogom dziękowała za opiekę merytoryczną, wskazując na walory edukacyjne powstawania prac oraz połączenie tradycji z inwencją twórczą młodzieży.

Inspiracje Wyspiańskim, kolorystyka w narodowych barwach

"Nawiązując do inspiracji polichromiami Wyspiańskiego Małżonka Prezydenta przypomniała Narodowe Czytanie 2017, którego lekturą było „Wesele”, a dekoracje i kostiumy były właśnie w tym charakterystycznym stylu. Podczas wspólnego ubierania choinki uczniowie i nauczyciele Liceum opowiadali Pierwszej Damie o procesie powstawania dekoracji, mówili m.in. o technikach wykonania oraz materiałach użytych do realizacji projektów. Pani Prezydentowa pytała też uczniów o szkolne osiągnięcia i plany na przyszłość" - czytamy w komunikacie KPRP.

Jak podano, kolorystyka dekoracji świątecznych to barwy narodowe: biało–czerwone, a także symbolizujące Kraków: biało–niebieskie i złote. Ozdoby powstały z kartonu, kolorowego papieru – gładkiego lub z nadrukiem wzorów graficznych, folii i papierów metalicznych. W materiałach pojawił się ażur nawiązujący do haftów.

Wyróżnienie dla pierwszej damy

Pedagodzy i młodzież przekazali przyznany pierwszej damie medal "SZKOLE I SZTUCE", który jest wręczany Przyjaciołom Szkoły oraz osobom zasłużonym dla szkolnej społeczności. Licealiści przygotowali także krótki występ artystyczny oraz wspólnie zaśpiewano kolędy.

Kancelaria Prezydenta wskazuje, że goście odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli podziwiać nie tylko artystycznie udekorowane drzewko, ale też krakowską szopkę, której autorką jest Michalina Kupiec, była uczennica liceum PLSP w Krakowie. Praca została nagrodzona w 2020 r. w konkursie szopek krakowskich w kategorii szopek młodzieżowych.

Choinka w Sieni Wielkiej ozdobiona przez uzdolnioną plastycznie młodzież tradycyjnie jest już w Pałacu Prezydenckim tradycją, jak czytamy. "W każdym roku do siedziby głowy państwa przyjeżdżają młodzi ludzie reprezentujący inną szkołę artystyczną"- zaznaczono. 


IAR/PAP/dad

Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

06.12.2023 09:21
Taniec polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Międzyrządowy Komitet do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO podczas odbywającej się w Botswanie 18. sesji zaakceptował wniosek Polski. - Ten taniec jest charakterystycznym elementem polskiej kultury, odzwierciedla wiele naszych cech narodowych - mówi dyrektor Teatru Tańca UW "Warszawianka" Jan Łosakiewicz.

Polacy cenią sobie członkostwo w Unii. Zdecydowana większość z nas uważa, że Polska na tym zyskuje

06.12.2023 11:33
75 procent Polaków uważa, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest ważne, 82 procent jest przekonanych, że Polska zyskuje na obecności we Wspólnocie. Takie są wyniki badania opinii publicznej Eurobarometr opublikowane pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Mikołajki w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza dama świętowała wspólnie z najmłodszymi

06.12.2023 16:52
Z okazji przypadających 6 grudnia mikołajek pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się dziećmi z przedszkoli i szkół w Pałacu Prezydenckim. Była to okazja do przypomnienia tradycji pisania bożonarodzeniowych kartek z życzeniami dla najbliższych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.