Redakcja Polska

W parafiach w całej Polsce zbiórka na rzecz Ukrainy

14.02.2024 14:54
Polskie parafie organizują dziś zbiórkę pieniężną na pomoc dla Ukrainy. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska na wsparcie osób najbardziej potrzebujących - seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.
Msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Warszawie.
Msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Warszawie.) PAP/Tomasz Gzell

O solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie na początku Wielkiego Postu zaapelował przewodniczący episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. I jak przypomina rzecznik Episkopatu, ksiądz Leszek Gęsiak, ta pomoc musi trwać, dopóki trwa wojna. - Oni nie są u siebie, potrzebują wsparcia materialnego i duchowego, potrzebują naszej modlitwy i środków do życia i stąd ten apel, by w tym szczególnym dniu, w Środę Popielcową - dniu umartwienia modlitwy, pokuty i postu - za nich ofiarować nasza modlitwę, post i wsparcie materialne - mówił rzecznik Episkopatu.

Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że "od samego początku wojny Kościół w Polsce - za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych - świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie".

Arcybiskup Gądecki przypomniał, że w Polsce Caritas prowadzi 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tysięcy uchodźców, z których ponad 30 procent to dzieci. - Ponad 70 tysięcy osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych, pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tysięcy osób, a 14 tysięcy osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tysięcy osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych - podkreślił arcybiskup Gądecki.

O pomoc dla Ukrainy apelował też Franciszek

Papież zaapelował do Polaków o hojność wobec Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.

Posłuchaj
00:50 12813797_1.mp3 Papież zaapelował do Polaków o hojność wobec Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)

 


Zwracając się do Polaków, papież nawiązał do prowadzonej dziś, na początku Wielkiego Postu, we wszystkich kościołach w Polsce zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie. - W obliczu tak wielu wojen nie zamykajmy naszych serc na potrzebujących. Modlitwa, post i jałmużna niech będą drogą budowania pokoju - powiedział Franciszek.

Papież kontynuował serię katechez poświęconych wadom. Poświęcił uwagę acedii, czyli brakowi troski o własny byt. Wyjaśnił, że to bardzo niebezpieczna pokusa przypominająca depresję i wskazał na cierpliwość wiary jako środek zaradczy.

IAR/dad


Pakiet pomocy dla Ukrainy uchwalony przez Senat USA. Zełenski: jestem wdzięczny

13.02.2024 18:22
Stosunkiem głosów 70 do 29 Senat USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, gdzie jej los jest niepewny. Prezydent  Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskim senatorom za przyjęcie ustawy. Pomoc ta jest bardzo potrzebna ukraińskiej armii, która stara się powstrzymać Rosjan.

Kolejny rosyjski okręt poszedł na dno. Dopadły go ukraińskie drony

14.02.2024 09:22
Ukraińskie drony zniszczyły na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego Krymu duży rosyjski okręt desantowy. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w chwili ataku jednostka przebywała na wodach terytorialnych Ukrainy.

Rosja publikuje "czarną listę". Litwa i Łotwa żądają wyjaśnień

14.02.2024 13:15
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wręczyło notę protestacyjną przedstawicielowi rosyjskiej ambasady w Wilnie w związku z umieszczeniem przez Kreml litewskiego ministra kultury i innych polityków na liście osób ściganych przez prawo. Również Łotysze zażądali wyjaśnień w tej sprawie. Obywatele obu tych państw znaleźli się na "czarnej liście" w związku z usuwaniem sowieckich symboli z przestrzeni publicznej tych państw.