Redakcja Polska

Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji

26.03.2024 11:55
Rosyjska prokuratura uznała działającą w Polsce Fundację Otwarty Dialog za niepożądaną. Niezależny portal Mediazona napisał, że decyzja została podjęta 14 lutego, ale dopiero teraz rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało organizację do specjalnego rejestru. Dziennikarze portalu stwierdzili, że nie wiadomo co konkretnie było powodem podjęcia takiej decyzji.
Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek
Ludmiła Kozłowska i Bartosz KramekŹródło: Twitter

Polska Fundacja Otwarty Dialog od dawna była na celowniku rosyjskich służb i propagandystów, w związku z potępieniem rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspieraniem ukraińskich uchodźców. Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem wiceprezes Fundacji Marcin Mycielski. - Ten nietypowy wyraz uznania dla naszej pracy jest nieco spóźniony, gdyż przez ostatnie 2 lata przekazaliśmy Ukrainie wsparcie za ponad 40 milionów złotych - oświadczył wiceprezes. Marcin Mycielski dodał, że w Fundacji spodziewano się takich działań ze strony Rosji, ponieważ organizację na portalach powiązanych z rosyjskimi służbami rozpracowywali prokremlowscy analitycy, którzy publikowali paszkwile na jej temat.

Posłuchaj
00:48 12888447_1.mp3 Rosja wpisała polską fundację na listę niepożądanych organizacji. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Fundacja Otwarty Dialog powstała w Polsce w 2009 roku z inicjatywy ukraińskiej studentki i działaczki obywatelskiej Ludmyły Kozłowskiej. Zajmuje się ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postsowieckim. Po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Otwarty Dialog wspiera ukraińskich uchodźców.

W 2015 roku w Rosji przyjęta została ustawa o tak zwanych "niepożądanych organizacjach zagranicznych i międzynarodowych". Na czarnej liście Kremla znalazły się wszystkie najważniejsze organizacje broniące praw człowieka i wolności obywatelskich, monitorujące procesy demokratyczne i wspierające rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Wpisanie na listę "niepożądanych organizacji" oznacza zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Za złamanie zakazu grożą grzywny i kary pozbawienia wolności.


IAR/dad

W Warszawie oddano hołd ofiarom wywózek na Syberię z krajów nadbałtyckich

25.03.2024 17:42
W Warszawie oddano hołd ofiarom wywózek na Syberię z krajów nadbałtyckich. Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość w 75. rocznicę sowieckiej operacji "Priboi", która miała złamać antykomunistyczny opór mieszkańców sowieckich republik nadbałtyckich.

"Pomoc Ukrainie to sprawa najwyższej wagi". Spotkanie marszałek Senatu z przewodniczącym Parlamentu Estonii

26.03.2024 09:21
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Republiki Estońskiej (Riigikogu) Lauriem Hussarem. Najważniejsze tematy poruszone podczas rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w regionie, współpracy w ramach NATO i pomocy Ukrainie.

Ukraińska rakieta Neptun trafiła w rosyjski okręt desantowy

26.03.2024 11:05
Ukraińcy uszkodzili rosyjski okręt desantowy, który wcześniej wchodził w skład ukraińskiej marynarki wojennej. Jednostka Kostiantyn Olszański została trafiona rakietą ukraińskiej produkcji. To już czwarty, w ciągu ostatnich dni, udany ukraiński atak na rosyjską Flotę Czarnomorską.