Redakcja Polska

Rosyjscy szpiedzy mogli się dostać do Rumunii jako uchodźcy z Ukrainy

17.04.2024 17:33
Rosyjscy szpiedzy mogli się dostać do Rumunii i działać jako uchodźcy z Ukrainy. Takie wnioski zawarto w raporcie opracowanym na potrzeby rumuńskiej Najwyższej Rady Obrony Kraju.
Rosyjscy szpiedzy mogli być pośród uchodźców z Ukrainy
Rosyjscy szpiedzy mogli być pośród uchodźców z UkrainyFoto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Z opracowania, do którego dotarli rumuńscy dziennikarze śledczy wynika, że w ostatnim czasie kraj ten był celem co najmniej kilku rosyjskich szpiegów. Mieli się oni dostać do Rumunii jako uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Z powodów językowych i kulturowych władzom trudno było rozpoznać kto rzeczywiście ucieka przed wojną, a kto ma inne cele w tym kraju.

Posłuchaj
00:47 12931958_1.mp3 Rosyjscy szpiedzy mogli się dostać do Rumunii jako uchodźcy z Ukrainy. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Rosyjscy szpiedzy mieli za zadanie pozyskiwanie informacji dotyczących sił zbrojnych stacjonujących w Rumunii, a także ćwiczeń wojskowych i infrastruktury bezpieczeństwa. Część z nich prowadziła działania dezinformacyjne.

Jako przykład podano rozsiewaną plotkę, że w przypadku konfliktu zbrojnego rumuńskie wojsko nie będzie w stanie obronić kraju. Ich celem była też pomoc udzielana przez Rumunię Ukrainie i Ukraińcom. Zdobywano informacje na co mogą liczyć uchodźcy, a także podejmowano próby sabotowania dostaw pomocy na Ukrainę.


IAR/dad

Gruziński parlament przyjął ustawę o "wpływach zagranicznych". Gruzini wyszli na ulice

17.04.2024 17:35
Jej krytycy uważają, że – podobnie jak w Rosji – może ona zostać użyta przeciwko opozycji i społeczeństwu obywatelskiemu. Gruzini protestują przeciwko ustawie.

Francja liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji. Eksperci mówią o hipokryzji Macrona

17.04.2024 14:27
Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.

Co z amerykańskim pakietem pomocy dla Ukrainy? Ekspert: to nie przełom, a zmiana taktyki

17.04.2024 15:16
Jeszcze w tym tygodniu Izba Reprezentantów ma głosować nad pakietem pomocy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. Taką deklarację złożył przewodniczący Izby Mike Johnson. Zamiast jednego pakietu osobno będzie głosowana pomoc dla Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku.