Redakcja Polska

Wilno: rozpoczęła się wiosenna akcja sprzątania zabytkowych polskich nekropoli

20.04.2024 18:37
W Wilnie rozpoczęła się wiosenna akcja sprzątania najstarszych polskich nekropolii w mieście. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.
Wileński cmentarz na Rossie jest miejscem pochówku wielu Polaków
Wileński cmentarz na Rossie jest miejscem pochówku wielu PolakówShuterstock/Quisquilia

Społecznicy rozpoczęli akcję od wycinania krzewów i grabienia ubiegłorocznych liści na cmentarzu na Nowej Rossie. - O ile cmentarz na Starej Rossie jest już bardziej zadbany, to tutaj było strasznie. Te pomniki były bardzo pozarastane - mówi prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort. Hasłem tegorocznej akcji sprzątania zabytkowych wileńskich cmentarzy są słowa "Zróbmy to razem!".


Posłuchaj
00:50 12937817_1.mp3 W Wilnie rozpoczęła się wiosenna akcja sprzątania najstarszych polskich nekropoli w mieście. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Materiał Kamila Zalewskiego

 


Dziś na Nową Rossę przyszło blisko 40 osób. Zdaniem członka Komitetu Dariusza Lewickiego tego typu akcje przypominają też mieszkańcom Wilna o historii ich miasta. Nekropolie na Starej i Nowej Rossie założone zostały w XIX wieku. W większości spoczywają tam zasłużeni dla miasta Polacy. Jest też mauzoleum z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. - 90 procent grobów, które się tu znajdują, nie ma swoich opiekunów, dlatego zachęcamy różne organizacje społeczne, harcerzy i inne osoby, aby o nie dbały - mówi Dariusz Lewicki.

Rodziny osób pochowanych na zabytkowych cmentarzach w Wilnie zmuszone zostały do wyjazdu z Wilna po II wojnie światowej. W uporządkowaniu cmentarzy może wziąć udział każdy. - Wszyscy, którzy lubią te nekropolie i chcą o nie zadbać, są mile widziani - podkreśla społecznik.

Akcja sprzątania potrwa do 25 maja.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa cmentarz

Polscy studenci zostali wicemistrzami świata w negocjacjach

20.04.2024 13:04
Studenci Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Głównej Handlowej zostali wicemistrzami świata w negocjacjach. Pierwszy raz od dekady drużyna z Polski znalazła się na podium mistrzostw w tej dziedzinie.

Szkoła polska na Węgrzech ma 20 lat. Jest unikatem w skali Europy

20.04.2024 14:22
Uzupełniająca szkoła polska i przedszkole na Węgrzech obchodzą dwudzieste urodziny. Unikatowy w europejskiej i światowej skali system edukacyjny jest w całości finansowany z węgierskiego budżetu.

Przez Polskę kamperem. Czeska Telewizja zachęca do podróżowania nad Wisłą

20.04.2024 16:52
Podróż przez Polskę kamperem - to propozycja czeskiej telewizji publicznej, która rozpoczęła emisję nowego programu. Prowadzi go żyjący i pracujący w Czechach polski ksiądz Zbigniew Czendlik. W pierwszym odcinku przedstawił widzom Podkarpacie.