Redakcja Polska

Szkoła polska na Węgrzech ma 20 lat. Jest unikatem w skali Europy

20.04.2024 14:22
Uzupełniająca szkoła polska i przedszkole na Węgrzech obchodzą dwudzieste urodziny. Unikatowy w europejskiej i światowej skali system edukacyjny jest w całości finansowany z węgierskiego budżetu.
Uczęszczające do przedszkola i szkoły dzieci poznają historię Polski, organizowane są też wycieczki m.in. do Warszawy
Uczęszczające do przedszkola i szkoły dzieci poznają historię Polski, organizowane są też wycieczki m.in. do WarszawyŹródło: Facebook / Ogólnokrajowa Uzupełniająca Polska Szkoła i Przedszkole na Węgrzech

Polska placówka jest uzupełnieniem zwykłej szkoły węgierskiej. Dzieci chodzą tam raz w tygodniu na kilka godzin.

- Budzenie tożsamości narodowej, podtrzymywanie tej tożsamości to jest coś, co leży tylko i wyłącznie w naszej gestii szkolnej - mówi Polskiemu Radiu dyrektorka szkoły Anna Lang.

W tej chwili w Budapeszcie i w jedenastu oddziałach szkoły na terenie całych Węgier na zajęcia uczęszcza ponad dwustu uczniów. Półtora roku temu ofertę szkoły poszerzono o przedszkole.

Co ciekawe, taki system nauczania języka ojczystego, po zaakceptowaniu przez państwo węgierskie, przejęły również mniejszości bułgarska i grecka.

IAR/dad

W Wielkiej Brytanii otwarto muzeum polskich lotników. "To unikatowy w skali świata projekt"

18.04.2024 20:05
Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.

Dyktando Gżegżółka. Szkocka Polonia walczy o Złote Pióro Konsula RP

18.04.2024 19:39
Co roku Polacy mieszkający w Szkocji mogą się zmierzyć z niełatwą polską ortografią. Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka organizuje Dyktando o Złote Pióro Konsula RP w Szkocji. Teraz szkocką Polonię odwiedza też Jurek Owsiak, aby odebrać oficjalny kilt i tartan Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy.