Redakcja Polska

Ukraińskie siły zaatakowały statek "Komuna" w Sewastopolu. To najstarsza jednostka rosyjskiej floty

21.04.2024 18:26
Ukraińskie wojska zaatakowały rosyjski statek "Komuna" w Sewastopolu. Rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk poinformował, że siły ukraińskie trafiły kolejny okręt ze składu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. 
Okręt ratowniczy Komuna to najstarsza jednostka rosyjskiej marynarki wojennej.
Okręt ratowniczy "Komuna" to najstarsza jednostka rosyjskiej marynarki wojennej.Źródło: X/Defence of Ukraine/DefenceU

"Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany"- oświadczył Płetenczuk na Facebooku. "Okręt nie jest już w stanie wykonywać swoich zadań. Takie ataki będą się to powtarzać, dopóki Rosjanom nie zabraknie statków lub nie wycofają się z Krymu" - zaznaczył Płetenczuk.

Parowiec "Komuna" to najstarszy statek rosyjskiej floty. Zwodowano go podczas pierwszej wojny światowej. Wchodził w skład Floty Czarnomorskiej, stacjonował w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu. "Komuna" jest przeznaczona do poszukiwania i ratownictwa okrętów podwodnych, pełni także rolę przewoźnika pojazdów podwodnych. To jedyny statek na Morzu Czarnym.

Rano w okupowanym Sewastopolu rozległy się eksplozje. W sieci pojawiło się nagranie, na którym mężczyzna pokazuje dym unoszący się nad zatoką i opowiada o uderzeniu rakiety w statek. Kanał Krymskij Wietier na Telegramie przekazał, że chodzi o jednostkę ratowniczą okrętów podwodnych Kommuna – najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, pochodzący z 1915 roku. Jednostka ta – jak podkreślił ukraiński portal Hromadske – to najstarszy na świecie okręt pozostający w dyspozycji sił morskich i wykonujący zadania bojowe. Pod względem konstrukcji jest to katamaran.

Szef okupacyjnych władz Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował, że siły rosyjskie odbiły atak rakietowy, ale spadające odłamki pocisku spowodowały pożar na jednym z okrętów. Jak zapewnił, ogień szybko ugaszono.

Regularne ataki na rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie regularnie odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy pocisków rakietowych i dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Strona ukraińska coraz częściej przyznaje się do tych operacji - np. potwierdziła, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na most na Krym w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku władze w Kijowie przyznały się m.in. do ostrzelania kwatery głównej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i stoczni w tym mieście.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.


IAR/PAP/dad

Pomoc USA dla Ukrainy wznowiona. ISW: to krytyczny punkt zwrotny wojny

21.04.2024 10:04
Wznowienie pomocy USA dla Ukrainy jest krytycznym punktem zwrotnym wojny - ocenił Instytut Badań nad Wojną. Amerykańska Izba Reprezentantów - po kilku miesiącach zwłoki - przyjeła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów.

Polscy i litewscy żołnierze będą testować obronę przesmyku suwalskiego

21.04.2024 11:41
Na Litwie rozpoczynają się wspólne polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe "Brave Griffin 24/II". Ich celem jest między innymi sprawdzenie obrony na pograniczu Polski i Litwy.

Pomoc USA dla Ukrainy. Nowa broń może trafić na front już w tydzień po podpisaniu ustawy

21.04.2024 14:51
Amerykańskie media informują, że Pentagon będzie potrzebował niecałego tygodnia od podpisania nowego pakietu pomocowego przez prezydenta Joe Bidena, żeby dostarczyć broń i sprzęt wojskowy Ukrainie.

"The Economist": Stany Zjednoczone wreszcie zrobiły w sprawie Ukrainy to, co jest właściwe

21.04.2024 16:40
Wraz z przyjęciem w sobotę przez amerykańską Izbę Reprezentantów ustawy o pomocy dla Ukrainy katastrofa została uniknięta, ale sporo praktycznych i politycznych problemów pozostało - pisze w niedzielę brytyjski tygodnik "The Economist".