Redakcja Polska

Pomoc wojskowa zatwierdzona przez USA zaczyna docierać na Ukrainę

29.04.2024 15:00
Zatwierdzona niedawno przez Stany Zjednoczone pomoc wojskowa powoli dociera na front. Analitycy podkreślają, że widać to po większej częstotliwości ukraińskich uderzeń w rosyjskie cele wojskowe. Sytuacja na froncie staje się jednak dla Ukraińców coraz gorsza: armia zmaga się z wieloma problemami, nie tylko z brakiem amunicji.
Audio
  • Ukraińska pomoc wojskowa powoli trafia na Ukrainę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ukraińscy żołnierze przy haubicy samobieżnej Bohdana
Ukraińscy żołnierze przy haubicy samobieżnej BohdanaPAP/EPA/Mads Claus Rasmussen

Ekspert do spraw wojskowości Jarosław Wolski w rozmowie z IAR zaznaczył, że większa aktywność Ukraińców na froncie na razie wynika z wykorzystywania wcześniejszych rezerw. Część nowej transzy pomocy wojskowej, w tym między innymi pociski artyleryjskie, dotarła już na Ukrainę, reszta powinna pojawić się na froncie w ciągu najbliższych tygodni. - Od zeszłego tygodnia widzieliśmy dużo większą liczbę uderzeń. Nie jest to jeszcze amunicja z dostaw, jest to amunicja którą Ukraińcy mieli schowaną nie wiedząc czy środki z USA ostatecznie zostaną zatwierdzone czy nie. Wydaje się jednak, że pierwsze dostawy z nowej transzy dotarły już na Ukrainę - powiedział Jarosław Wolski.

Posłuchaj
05:05 29.04 Ukraina 17.30.mp3 Ukraińska pomoc wojskowa powoli trafia na Ukrainę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]

 

Ekspert podkreśla też, że samo uzupełnienie braków w amunicji nie doprowadzi do pokonania Rosji. Podobne zdanie ma Rafał Roszkiewicz, szef fundacji "Pogoń Ruska", która regularnie dostarcza pomoc dla Ukraińców walczących na froncie. Jednym z największych problemów jest brak nowych rekrutów a także zła jakość wyposażenia, które otrzymują ukraińscy żołnierze. Pomimo tego - jak podkreśla wolontariusz - morale ukraińskich żołnierzy nadal są wysokie.-Morale jest dobre aczkolwiek wszyscy wiedzą, że sytuacja jest bardzo trudna. Jest mało amunicji, mało broni. Trzeba kupować im buty, trzeba kupować im mundury - powiedział polski wolontariusz.

Niedawno władze Stanów Zjednoczonych zatwierdziły kolejną transzę pomocy wojskowej o wartości prawie 61 miliardów dolarów dla walczącej Ukrainy. Przekazanie pomocy znacznie opóźniło się między innymi ze względu na sprzeciw części polityków partii republikańskiej.

Tylko w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie i ukraińskie starły się 131 razy. Ukraiński Sztab Generalny informuje, że najcięższe walki toczą się w obwodzie donieckim, w okolicach Awdijiwki i Bachmutu.

IAR/dad

ZOBACZ TEŻ: "Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

Węgierscy analitycy: konflikt z UE będzie narastał, ale Orban nie może pozwolić sobie na Huxit

28.04.2024 12:30
Stosunki Węgier z UE zostały w ostatnich latach zdominowane przez spory na wielu polach. Rząd Orbana stosuje ostrą, antyunijną retorykę, często w pojedynkę blokując rozwiązania akceptowane przez pozostałych członków Wspólnoty

Radosław Sikorski chce, żeby Niemcy zrobiły dla Ukrainy więcej niż do tej pory

28.04.2024 16:45
To niejedyny krytyczny wątek wobec zachodniego sąsiada, który pojawił się w wywiadzie szefa polskiej dyplomacji dla niemieckiego Bilda

Polska w Nuclear Sharing? Wiceszef MSZ: sprawa musi być analizowana całościowo

29.04.2024 09:40
Sprawa przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo; najpierw musimy spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy mieści się w niej Nuclear Sharing i czy NATO oczekuje tego od Polski - podkreślił w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSZ Andrzej Szejna.