Redakcja Polska

Krzysztof Szczerski: rezolucja ONZ to ważny krok w rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego

11.05.2024 09:15
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego w sprawie członkostwa Palestyny w ONZ to ważny krok w kierunku dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dlatego Polska za nią głosuje – uzasadniał stały przedstawiciel RP przy ONZ 
Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ Twitter/@PLinUN

W wystąpieniu po piątkowym głosowaniu, w którym ZO poparło dążenie Palestyny do pełnego członkostwa w ONZ stosunkiem 143 państw za, 9 przeciw, 25 wstrzymujących się, ambasador Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska od dekad wspiera aspiracje narodu palestyńskiego do samostanowienia i państwowości. W 1988 roku uznała deklarację niepodległości Palestyny. 

„Pozostajemy również po stronie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy żyją w strachu i cierpieniu zbyt długo” – ocenił Szczerski. Zwrócił uwagę, że Polska jest gotowa, by z udziałem stron, partnerów regionalnych i międzynarodowych promować powrót do procesu dyplomatycznego, wiodącego do negocjowanego rozwiązania dwupaństwowego na podstawie międzynarodowo uzgodnionych parametrów.

Jak dodał, perspektywa rozwiązania dwupaństwowego zdaje się jednak być dalsza niż kiedykolwiek. Dlatego należy wciąż wspierać państwowość Palestyny zgodnie z prawem międzynarodowym. Jako długoletni orędownik zasady “równych praw i samostanowienia narodów zgodnie z Kartą ONZ Polska wyraża zadowolenie, że przyjęty dokument przewiduje dodatkowe prawa i przywileje dla Palestyny.

 Polska postrzega "wzbogacony" status jako kolejny krok w dążeniu Palestyny do pełnego członkostwa w ONZ. Jest to jedyny realistyczny sposób na trwały pokój i bezpieczeństwo, na które w pełni zasługują zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy.

PAP/ks

Krzysztof Szczerski w ONZ wezwał Izrael do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych za atak na konwój humanitarny

06.04.2024 08:00
Ambasador Polski przy ONZ powiedział, że Polska zna konsekwencje wojny, inwazji i terroru, które "są odczuwalne przez pokolenia". Krzysztof Szczerski dodał, że śmiertelny atak na konwój World Central Kitchen był "wstrząsający"

LOT odwołuje rejsy do Izraela i Libanu

14.04.2024 10:41
Samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT nie latają do Izraela i Libanu. To reakcja na atak Iranu na Izrael i zamknięcie przestrzeni powietrznej nad tym krajem.

Departament Stanu USA potwierdza: Polska zaatakowana przez hakerów powiązanych z Rosją

11.05.2024 08:30
NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.

Administracja USA ogłosiła kolejny pakiet broni dla Ukrainy

11.05.2024 08:15
W skład nowej transzy wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i NASAMS, wyrzutnie HIMARS i wozy Bradley i M113.