Redakcja Polska

Polskie wojska cybernetyczne otrzymały swój sztandar. "Są tak samo ważne, jak czołgi"

14.06.2024 13:42
Dowództwo Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni z wojskowym sztandarem. Został wręczony podczas uroczystości na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.
Uroczystość przekazania sztandaru na pl. Piłsudskiego w Warszawie
Uroczystość przekazania sztandaru na pl. Piłsudskiego w WarszawieFot.: Sztab Generalny WP / Źródło: x.com/@SztabGenWP

- Matematyka, kryptologia i informatyka są dziś w wojsku tak samo ważne, jak czołgi - mówił generał Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Przypomniał, że dziś jednostki podległe pod cyberwojska, są jednym z ważniejszych komponentów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego kraju. - Zdolność do obrony cyberprzestrzeni stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego, przez hybrydowy charakter współczesnych działań - mówił generał Karol Molenda.

Rzecznik cyberwojsk podpułkownik Przemysław Lipczyński przypomniał, że służba żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni odbywa się w trybie ciągłym: 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Główne działania odbywają się na salach operacyjnych. Niestety ze względów bezpieczeństwa o większości zadań nie można informować opinii publicznej. "Tam są najwyższej klasy specjaliści, którzy na prawdę doskonale wiedzą, co robią. Mamy trzy linie zabezpieczenia" - zapewnił rzecznik.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odpowiada za ochronę cyfrową polskiej armii. Domena ta została uznana przez NATO w 2016 roku, podczas szczytu Sojuszu w Warszawie, jako równie ważna jak inne obszary militarne. Cyberprzestrzeń zrównano z domeną lądową, morską i powietrzna.


IAR/dad

"Celowa taktyka głodu". Rosjanie celowo narażali cywilów w Mariupolu na śmierć głodową

13.06.2024 16:05
Rosja w zamierzony sposób głodziła ludność cywilną ukraińskiego miasta Mariupol podczas jego 85-dniowego oblężenia na początku 2022 roku, co stanowi zbrodnię wojenną - informuje w czwartek "The Guardian", powołując się na analizę przedłożoną Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

50 mld dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów trafi do Ukrainy. Sikorski: duży krok w dobrą stronę

14.06.2024 11:06
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w piątek, że decyzja Grupy G7 o przeznaczeniu 50 mld USD z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie, to duży krok w dobrą stronę i kluczowa decyzja. "Zachód musi nadal wspierać Ukrainę tym, co niezbędne - bronią i środkami na odbudowę" - dodał.

Euro 2024. Polscy policjanci pomogą w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

14.06.2024 11:51
Zanim zabrzmi gwizdek na pierwszym meczu Euro 2024, polscy policjanci pełnią już służbę w Niemczech. Łącznie 36 polskich funkcjonariuszy wspiera niemiecką policję w zapewnieniu porządku podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.