Redakcja Polska

Woda w czasie upałów? Dzięki tym płynom nawodnienie będzie lepsze

01.07.2025 13:53
Szkoccy badacze z St. Andrews University piszą o skutecznym nawadnianiu organizmu na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego ("The American Journal of Clinical Nutrition"). Zaznaczają, że woda, zarówno gazowana, jak i niegazowana, dobrze nawadnia organizm, jednak jeszcze lepiej to robią napoje zawierające choć odrobinę cukru, tłuszczu lub białka. Dzięki temu nawodnienie dłużej się utrzymuje w organizmie.
Latem należy pamiętać o uzupełnianiu płynów
Latem należy pamiętać o uzupełnianiu płynówShutterstock/jinnawat tawong

Co oprócz lub zamiast wody?

Najlepszym płynem nawadniającym nie jest woda, lecz mleko, sok pomarańczowy lub herbata – wynika z badań specjalistów z St. Andrews University. Nie znaczy to, że w czasie upałów nie warto pić wody – konieczne jest nawadnianie organizmu jakimkolwiek płynem.

Jak wyjaśnia główny autor badania prof. Ronald Maughan, najważniejsza jest ilość jednorazowo wypijanych płynów: im więcej ich przyjmujemy, tym szybciej są usuwane z żołądka i wchłaniane do krwiobiegu. Lepiej jest rozłożyć w czasie wypijanie tej samej ilości płynów, w mniejszych kolejnych porcjach.

Potrzebne inne składniki żywieniowe

Drugie istotne znaczenie – według specjalisty - ma to, jakie składniki żywieniowe znajdują się w wypijanych płynach. Ponieważ w mleku, zarówno chudym, jak i tłustym, znajdują się białka, laktoza (cukier mleczny) oraz tłuszcze, jego wchłaniane trwa dłużej aniżeli samej wody. Dłużej też utrzymuje się nawodnienie organizmu.

Podobnie działa sok pomarańczowy. Jednak mleko ma tę dodatkowa zaletę, że działa jak gąbką i dłużej utrzymuje w organizmie zawartą w nim wodę, co skutkuje stopniowym odprowadzaniem moczu. Podobnie działają płyny nawadniające stosowane w razie wystąpienia biegunki, powodującej odwodnienie organizmu. Poza małą ilością cukru zawierają one elektrolity, takie jak sód oraz potas, wspomagające retencję wody w organizmie.

- Badanie potwierdziło to, co już wiedzieliśmy: że elektrolity, takie jak sód oraz potas, wspomagają nawadnianie organizmu, z kolei znajdujące się w napojach kalorie, spowalniają wchłanianie płynów oraz ich odprowadzanie wraz z moczem – twierdzi w wypowiedzi dla CNN Melissa Majumdar z Academy of Nutrition and Dietetics, która nie uczestniczyła w badaniach.

Uwaga na nadmiar cukru

Trzeba jednak pamiętać, że napoje zwierające duże ilości cukru, jak sok pomarańczowy lub cola, nie nawadniają organizmu lepiej aniżeli napoje o jego mniejszej zawartości. Podobnie jest z jazdą samochodem – gdy zatankujemy więcej paliwa, nie będziemy dzięki temu jechali szybciej.

Napoje o większej zawartości cukru mają właśnie tę wadę, że dostarczają więcej kalorii. Nie powodują przy tym uczucia sytości, co z kolei sprzyja otyłości. Melissa Majumdar uważa, że w takiej sytuacji lepiej jest wypijać wodę, jedynie w mniejszych, rozłożonych w czasie porcjach. Woda korzystnie wpływa na elastyczność skóry i pomaga usuwać z organizmu toksyny.

Najgorszy alkohol - powoduje odwodnienie

Najbardziej niekorzystne jest sięganie w czasie upałów po alkohol, na przykład po piwo, gdyż jest on moczopędny. Nawet jeśli zimne piwo daje uczucie gaszenia pragnienia, to powoduje efekt odwrotny, gdyż sprzyja odwodnieniu organizmu.

W przypadku kawy wszystko zależy od tego, jak dużo jej wypijamy w czasie upałów. W większych ilościach, od dwóch do czterech filiżanek, może być moczopędna, szczególnie u osób, które zwykle rzadziej sięgają po ten napój. Efekt ten może osłabić dodanie do kawy mleka lub odrobiny cukru.

PAP/pg

Polska wśród unijnych liderów. Jesteśmy jednym z głównych producentów truskawek

23.06.2025 11:20
Według najnowszego raportu przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nasz kraj jest drugim największym producentem truskawek w Unii Europejskiej. 

Ekstremalne upały w Europie, burze i tornada w USA

30.06.2025 13:27
Pomarańczowy, czyli przedostatni, alert pogodowy obowiązuje już w 84 z 96 francuskich departamentach, co zdarza się po raz pierwszy. Poza Europą ekstremalne zjawiska pogodowe dotknęły USA, gdzie mieszkańcy walczą ze skutkami tornad i burz.