Redakcja Polska

"Dlaczego spotyka to trzyletnie dziecko?". Wstrząsające relacja z kijowskiego szpitala

26.05.2022 14:46
Od ponad 3 miesięcy lekarze z kijowskiego dziecięcego szpitala Ochmatdyt w Kijowie leczą ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieci, które ucierpiały w wyniku ostrzałów i bombardowań zmagają się też z poważnymi urazami psychicznymi.
Audio
  • Ukraina lekarz z Ochmatdytu o ranach i urazach psychicznych dzieci. Materiał Pawła Buszki (IAR)
- Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - mówi Wołodymyr Żowinir.
- Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - mówi Wołodymyr Żowinir.Alexander Garmayev / TASS / Forum

Ochmatdyt to największy szpital dziecięcy na Ukrainie. Pracują tam setki specjalistów chorób dziecięcych. Od początku wojny operują dzieci z ranami postrzałowymi i spowodowanymi eksplozjami pocisków i rakiet.

Jak wyjaśnia dyrektor szpitala - Wołodymyr Żowinir - lekarze nie przewidywali, że będą się zajmować takimi przypadkami i w takiej skali. Mówi, że straszne były przyjazdy karetek pogotowia, które przywoziły dziecko z potwornymi ranami.

Leczenie ran i pomoc psychologiczna

- Dlaczego spotyka to trzyletnie dziecko? Co powiedzieć dziecku, na którego oczach zabito jego rodziców? Jak mu to wyjaśnić? Że jest to jakaś denazyfikacja prowadzona przez przywódcę sąsiedniego kraju? Leczymy fizyczne rany. Dajemy też pomoc psychologiczną. Wszystkie te dzieci przeżyły straszne rzeczy - podkreśla dyrektor placówki.

Lekarze szpitala Ochmatdyt w Kijowie w ciągu 3 miesięcy wojny uratowali życie ponad 100 poważnie rannym dzieciom. Ponad 1000 udzielili podstawowej pomocy lekarskiej.

W czwartek, na antenie Programu 1 PR odbędzie się aukcja na rzecz szpitala Ochmatdyt. W ramach charytatywnej akcji będzie można wylicytować m.in. biżuterię Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłkę z podpisem Igi Świątek, czy koszulkę Roberta Lewandowskiego.


IAR/dad

Ponad 200 ciał w piwnicy bloku w Mariupolu. "Miasto to jeden wielki cmentarz"

24.05.2022 11:58
W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował we wtorek doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

Polska pomoc dla Ukraińców. Ambasador Magierowski: solidarność nie jest dla nas pustym słowem

26.05.2022 13:14
- Dla większości Polaków solidarność nie jest pustym słowem. Jest naszą dumą, ale też obowiązkiem - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że "solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej".  

Ambasador Ukrainy do Polaków: wasza solidarność z Ukrainą to wzór dla innych państw

26.05.2022 14:01
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.