Redakcja Polska

Ekspert: Rosja zaczęła domagać się negocjacji, bo nie jest w stanie kontynuować wojny

26.07.2022 14:33
Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN. Jak dodał, obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem.
W Rosji trwa kampania społeczna zachęcająca władze i mieszkańców wszystkich regionów do wystawienia i sfinansowania batalionu ochotników na wojnę z Ukrainą
W Rosji trwa kampania społeczna zachęcająca władze i mieszkańców wszystkich regionów do wystawienia i sfinansowania batalionu "ochotników" na wojnę z Ukrainąshutterstock/Sergey Rusanov

"Ostatnimi czasy rosyjscy lobbyści na całym świecie zaczęli przekonywać, że trzeba usiąść za stołem i negocjować (z Ukrainą). Dzieje się tak dlatego, że armia najeźdźcy wyczerpała swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw. Obecnie wojska wroga muszą się przegrupować, by móc później wznowić natarcie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że (po przerwie operacyjnej) nastąpią kolejne rosyjskie ataki" - przekonywał Żdanow.

Ekspert podkreślił, że Ukraina nie powinna ulegać presji Moskwy. Przeciwnie - słabość przeciwnika można wykorzystać do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy. "Obecnie mamy więcej sił i możliwości (od agresora), nawet przy stosunkowo niewielkiej liczbie dostaw uzbrojenia (z zagranicy). Możemy nie przerywać działać bojowych i wykorzystać wyczerpanie rosyjskiej armii na swoją korzyść" - argumentował analityk.

Jak zaznaczono na łamach serwisu TSN, o gotowości Kremla do rozmów pokojowych z Ukrainą powiadomił w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który przebywał z wizytą w Egipcie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i inni przedstawiciele ukraińskich władz przekazali kongresmenom USA, że chcą zawrzeć pokój z Rosją, ale po wyzwoleniu okupowanych ziem, zwłaszcza na południu kraju - oświadczył w poniedziałek Adam Smith, szef amerykańskiej delegacji parlamentarnej, która niedawno odwiedziła Kijów.


PAP/dad

Na Ukrainę dotarła dostawa dronów z Polski. "Potężne wsparcie dla walczących na froncie"

26.07.2022 13:00
Ukraina otrzymała kolejną dostawę polskich dronów FlyEye. Odebrała 20 systemów produkcji WB Electronics. Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy.

Polscy strażacy i policjanci pomogą w gaszeniu pożaru w czeskim parku narodowym

26.07.2022 12:52
Polscy strażacy i policjanci pomogą kolegom z Czech w gaszeniu pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Na miejsce jako pierwszy poleci policyjny śmigłowiec Black Hawk wyposażony w zbiorniki na wodę.

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

26.07.2022 14:30
Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.