Redakcja Polska

1,5 mln Ukraińców w rosyjskich obozach filtracyjnych. Polskie służby namierzyły katownie

27.07.2022 13:11
- Do zorganizowanych przez Rosjan więzień i obozów filtracyjnych trafiło ponad 1,5 mln Ukraińców w tym tysiące dzieci - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, polskim służbom udało się zidentyfikować, gdzie są usytuowane.
Polskie służby zidentyfikowały rosyjskie obozy filtracyjne
Polskie służby zidentyfikowały rosyjskie obozy filtracyjnegov.pl

W komunikacie na stronach internetowych rządu Stanisław Żaryn poinformował, że z danych wywiadowczych wynika, iż prowadzony w obozach proces filtracji i weryfikacji zatrzymanych Ukraińców trwa od kilku godzin do kilkunastu dni.

- W tym czasie mają miejsce przesłuchania przez FSB, prowadzona jest analiza skonfiskowanych przedmiotów, w tym nośników danych, a nawet aktywności w mediach społecznościowych - podał rzecznik.- Rosjanie sprawdzają, czy zatrzymani mają ślady walk na ciele, a nawet jakie posiadają tatuaże. Jeśli ktoś wzbudzi choćby cień podejrzeń, staje się obiektem represji, które mogą kończyć się śmiercią. Straszny los czeka również tych, którym po "pozytywnej weryfikacji" każe się walczyć w szeregach agresora - zaznaczył.

Przymusowe wywózki

Rzecznik przypomniał, że zbudowany przez Rosję system działa na skalę masową, a z ponad 1,5 miliona osób w tym dzieci ci Ukraińcy, którzy przejdą weryfikację, są siłą wysyłani do Rosji, gdzie niejednokrotnie czeka ich przymusowe wcielenie do rosyjskiej armii i skierowanie na front. Budzący "zastrzeżenia" najeźdźców są poddawani torturom - dodał.

Podał przykłady kilku konkretnych lokalizacji, w których funkcjonują rosyjskie katownie zidentyfikowane przez polskie służby specjalne: w Doniecku przy ul. Aksakowa 56, w Dokuczajewsku - ul. Niepodległości Ukrainy 19, w Manhuszu przy ul. Tytowa 63, Nowoazowsku - ul. Kommunariv 69 i Starobeszewe przy ul. Paszy Angeliny 30. Dołączył też zdjęcia satelitarne i dokładne współrzędne tych obiektów.

Złamanie morale

Rzecznik podkreślił, że działania wymierzone w społeczeństwo i naród ukraiński, w tym masowe represje, aresztowania, tortury, deportacje Rosja prowadzi od początku inwazji przeciwko Ukrainie.

- Celem Rosjan jest przełamanie oporu ukraińskiej obrony, złamanie morale społeczeństwa i sianie terroru - zaznaczył.

Agresorzy, weryfikując zatrzymanych, szukają osób z doświadczeniem bojowym oraz urzędników ukraińskiej administracji. Badają również stosunek konkretnych osób do Rosji. "Wzbudzający wątpliwości" są poddawane brutalnym represjom - są torturowani, wymuszane są na nich zeznania lub oświadczenia przeciwko Ukrainie, lub też w ramach propagandowych, pokazowych procesów politycznych trafiają przed sąd.

Zaangażowanie FSB

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że za takie działania przeciwko ludności cywilnej odpowiadają funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, którzy "przesłuchują" zatrzymywanych Ukraińców.

- Zaangażowanie najważniejszej rosyjskiej służby specjalnej w represje przeciwko Ukraińcom pokazuje, jak dużą wagę do tych działań przykłada Kreml - ocenił.

- Wymierzony w społeczeństwo ukraińskie aparat represji został zorganizowany w oparciu o system więzień, zlokalizowanych na terenach okupowanych na Ukrainie. Rosjanie wykorzystują byłe siedziby organów lokalnych władz ukraińskich, w szczególności lokalnej policji oraz Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy - wskazał.

- W regionach, w których Rosjanom nie udało się adaptować budynków przejętych w wyniku agresji, miejsca filtracji organizowane są w formie miasteczek i obozów namiotowych - poinformował Żaryn w komunikacie.


PAP/PR24/dad

Więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi zakazano pisać listy po polsku

27.07.2022 13:50
Mimo upływu terminu aresztowania Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi nie został on wypuszczony na wolność. To znaczy, że termin pozbawienia wolności mógł zostać przedłużony - napisała w internecie jego żona Oksana, cytowana przez Euroradio.

Boris Johnson zostanie nowym szefem NATO? Były premier może liczyć na poparcie

27.07.2022 14:06
Deputowani ukraińscy i parlamentarzyści brytyjskiej Partii Konserwatywnej popierają ewentualną kandydaturę ustępującego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona na nowego sekretarza generalnego NATO - poinformował w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Stanowisko to miałby objąć po Jensie Stoltenbergu.