Redakcja Polska

Estonia pozbywa się sowieckich pomników

16.08.2022 13:47
W estońskim mieście Narwa został zdemontowany pomnik radzieckiego czołgu T-34. Monument będzie można oglądać w Estońskim Muzeum Wojny.
Audio
  • W estońskiej Narwie zdemontowano pomnik radzieckiego czołgu. Materiał Kamila Zalewskiego
Kadr z filmu
Kadr z filmuŹródło: Twitter/Belsat

Media w Estonii relacjonują, że w Narwie na wschodzie kraju rano zostały rozmieszczone znaczne siły policji, które ograniczyły ruch w mieście i zamknęły drogę prowadzącą do pomnika. Zakazano też dostępu do miejsca, gdzie prowadzono demontaż. Jeszcze przed południem pomnik został przygotowany do transportu. Premier Kaja Kallas wydała komunikat, w którym tłumaczy, że władze musiały działać szybko, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny. "Nikt z nas nie chce, aby wrogi sąsiad powodował napięcia w naszym kraju. Nie pozwolimy Rosji, aby wykorzystywała przeszłość do burzenia spokoju w państwie" - oświadczyła szefowa estońskiego rządu.


Kaja Kallas podkreśliła, że po rosyjskiej agresji na Ukrainie kwestia sowieckich pomników w estońskiej przestrzeni publicznej przestała być sprawą dotyczącą tylko lokalnych jednostek samorządowych. Z kolei minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział, że służby Kremla chcą wykorzystać monumenty do eskalacji napięć wśród mieszkańców Estonii.

Portal ERR podaje, że z Narwy zniknie również kilka innych pomników ustawionych w czasach komunistycznych. W całej Estonii ma się znajdować nawet do czterystu tego typu monumentów.

Licząca ponad 60 tysięcy mieszkańców Narwa leży na północnym wschodzie Estonii. Miasto znajduje się tuż przy granicy z Rosją. Zamieszkuje je liczna mniejszość rosyjska, a Estończycy stanowią tam tylko kilka procent ludności.


IAR/dad

Japonia otwiera się na studentów z Polski. W Tokio ruszają studia japonistyczne dla Polaków

16.08.2022 11:56
Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych oferuje japonistykę dla studentów z zagranicy. Studenci mogą otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Japonistykę studiuje w Tokio pierwszy student z Polski.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Ruszają pierwsze prace

16.08.2022 16:00
W tym tygodniu rozpocznie się stawianie ogrodzenia na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Roboty mają związek z odbudową budynku. Najpierw będą odkryte piwnice dawnego Pałacu Saskiego, później rozpoczną się prace archeologiczne.