Redakcja Polska

Japonia otwiera się na studentów z Polski. W Tokio ruszają studia japonistyczne dla Polaków

16.08.2022 11:56
Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych oferuje japonistykę dla studentów z zagranicy. Studenci mogą otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Japonistykę studiuje w Tokio pierwszy student z Polski.
Audio
  • Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Materiał Doroty Hałasy (IAR)
Tokio, Japonia, widok na Omoide Yokocho w dzielnicy Shinjuku
Tokio, Japonia, widok na Omoide Yokocho w dzielnicy ShinjukuShutterstock/Julia Grigoriewa

Studenci zaczynają uczyć się japońskiego od początku. Nauka jest intensywna i przygotowuje do słuchania wykładów w tym języku. Student drugiego roku japonistyki na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych, Przemysław Herdzik, uważa, że japońskiego łatwiej uczyć się w Japonii.

- Największą zaletą tego, że tu jestem, jest to, że mogę obcować z tym językiem na co dzień. Jestem zanurzony w tej kulturze. Próbuję ukierunkować swoją naukę w stronę społeczeństwa Japonii i problemów, które się tu pojawiają, z którymi się zmaga Japonia - powiedział.

Studenci mogą specjalizować się w historii, ekonomii lub polityce Japonii, albo wybrać językoznawstwo. Na studia można aplikować, będąc jeszcze w szkole średniej. Osoby aplikujące muszą znać język angielski. Większość studentów może otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji, które obejmuje czesne oraz środki na życie.

Dokumenty należy złożyć przez stronę uniwersytetu: Tokyo University of Foreign Studies. Uniwersytet dokonuje selekcji kandydatów i prowadzi rozmowę rekrutacyjną online.


IAR/dad

Japonia: duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe

15.08.2022 09:08
Japońskie duszpasterstwo polonijne uczciło 81. rocznicę śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który duchowo połączył Polskę i Japonię. Polacy modlili się o pomyślność dla kraju i zakończenie wojny na Ukrainie.

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych szkół wyższych

16.08.2022 10:37
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w poniedziałek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities.

W przyszłym roku zostanie otwarte nowe przejście graniczne z Ukrainą

16.08.2022 11:46
Minister Michał Dworczyk poinformował, że za rok zostanie uruchomione nowe przejście graniczne z Ukrainą. Będzie się znajdowało w miejscowości Niżankowice-Malhowice koło Przemyśla.