Redakcja Polska

Kancelaria Prezydenta podziękowała Swiatłanie Cichanouskiej za udział w Narodowym Czytaniu

04.09.2022 09:10
Kancelaria Prezydenta RP zamieściła w mediach społecznościowych podziękowanie dla liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, która wyrecytowała w swoim ojczystym języku fragment "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Audio
  • Publiczność była zachwycona interpretacjami, a artyści wyrazili nadzieję, że uczestnicy Narodowego Czytania po powrocie do domów sami sięgną po poezję Adama Mickiewicza [posłuchaj]
Kancelaria Prezydenta podziękowała Cichanouskiej za udział w Narodowym Czytaniu Ballad i romansów.
Kancelaria Prezydenta podziękowała Cichanouskiej za udział w Narodowym Czytaniu "Ballad i romansów".Mazur Travel/ Shutterstock

Kancelaria Prezydenta RP zamieściła – trwające niespełna minutę – nagranie z tą recytacją na swoim Twitterze i Facebooku.

"Dziękujemy pani Swiatłanie Cichanouskiej, liderce demokratycznej Białorusi, za przeczytanie fragmentu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w języku białoruskim" – napisano.

W sobotę odbyło się 11. Narodowe Czytanie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy, którzy fragmenty "Ballad i romansów" czytali w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Okolicznościowe spotkania odbywały się nie tylko w całej Polsce, ale również w 250 miejscach poza granicami kraju, w tym na ogarniętej wojną Ukrainie. 

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 r. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad, dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa, w 2016 r. "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. 

W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, m.in. autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

W 2023 r. lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

PAP/IAR/ks

W sobotę odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

02.09.2022 12:30
To wydarzenie cieszące się dużą sympatią Polaków, którzy zarówno w kraju, jak i za granicą uczestniczą we wspólnej lekturze klasyki polskiej literatury. W tym roku czytamy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.

Para Prezydencka zainaugurowała 11. Narodowe Czytanie

03.09.2022 18:46
W warszawskim Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.