Redakcja Polska

W Rosji nie ma chętnych do walki? Brytyjski MON: częściowa mobilizacja to potwierdza

22.09.2022 10:23
Brytyjskie ministerstwo obrony skomentowało ogłoszoną przez Władimira Putina częściową mobilizację. "Posunięcie to jest w istocie przyznaniem, że Rosja wyczerpała zapasy chętnych ochotników do walki na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Brytyjski resort obrony: Rosja de facto przyznała, że brakuje jej ochotników do walki
Brytyjski resort obrony: Rosja de facto przyznała, że brakuje jej ochotników do walkiPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację" w celu wsparcia operacji na Ukrainie, a minister obrony Siegiej Szojgu potwierdził później, że będzie to oznaczało mobilizację 300 tys. rezerwistów. "Rosja prawdopodobnie będzie zmagać się z logistycznymi i administracyjnymi wyzwaniami związanymi nawet z zebraniem 300 tys. (żołnierzy). Będzie próbowała utworzyć nowe formacje z wielu z nich, które mogą nie być skuteczne w walce przez wiele miesięcy". 

Brytyjski resort obrony ocenił, że taka decyzja Putina nie będzie cieszyła się popularnością wśród Rosjan. "Nawet ta ograniczona mobilizacja będzie prawdopodobnie bardzo niepopularna wśród części rosyjskiego społeczeństwa. Putin akceptuje znaczne ryzyko polityczne w nadziei na wygenerowanie bardzo potrzebnej siły bojowej. Posunięcie to jest w istocie przyznaniem, że Rosja wyczerpała zapasy chętnych ochotników do walki na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Według dekretu podpisanego przez Putina, do rosyjskiej armii mobilizowani będą żołnierze rezerwy. Przed wysłaniem na wojnę mają oni przechodzić przygotowanie uzupełniające. Rosja wesprze także tzw. referenda za przyłączeniem do Rosji ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Ostatnio mobilizowali oni do swojej armii m.in. recydywistów. Również zapowiedź przyłączenia do Federacji wschodnich i południowych obwodów Ukrainy to wynik ostatniej kontrofensywy ukraińskiej armii. Pseudoreferenda mają być przeprowadzone już w najbliższych dniach. Działania Rosji komentowane są także jako faktyczne zamykanie przez Rosję drogi do dyplomatycznego uregulowania sytuacji.

 

PAP/dad

Putin ogłasza mobilizację - Rosjanie wykupują bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii

21.09.2022 13:41
Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii - poinformował portal "Wjorstka" w Telegramie, powołując się na portal internetowy lotnisk. Dla wjazdu do tych krajów obywatele Federacji Rosyjskiej nie potrzebują wiz. Wbrew powszechnemu społecznemu poparciu wojny na Ukrainie Rosjanie nie chcą trafić na front i nierzadko podejmują decyzję o wyjeździe za granicę.

Wojsko Polskie będzie liczniejsze. Premier: w 2023 r. chcemy przyjąć co najmniej 20 tys. żołnierzy

21.09.2022 15:21
Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale nie ma też silnej armii bez państwa o silnych fundamentach gospodarczych i finansowych. Dbamy o te silne fundamenty finansowe w trudnym czasie kryzysu globalnego - powiedział w środę na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu Mateusz Morawiecki. - Już w 2023 r. chcemy przyjąć do służby co najmniej 20 tys. żołnierzy. Nie mówię tutaj tylko o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale o służbie zasadniczej - powiedział premier.

Stanisław Żaryn: Ukraińcy na polu walki wykazują się kreatywnością i nieszablonowym podejściem

21.09.2022 17:09
 - Ukraińcy udowadniają, że potrafią zrobić dobry użytek nie tylko ze sprzętu starszej generacji, ale i z nowoczesnych platform i systemów. Wykazują się kreatywnością i nieszablonowym podejściem - powiedział Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.  Jednak - jak podkreślił - nie oznacza to, że doszło do punktu zwrotnego w wojnie. Rosjanie szykują się do kolejnej fazy inwazji.