Redakcja Polska

Putin ogłasza mobilizację - Rosjanie wykupują bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii

21.09.2022 13:41
Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii - poinformował portal "Wjorstka" w Telegramie, powołując się na portal internetowy lotnisk. Dla wjazdu do tych krajów obywatele Federacji Rosyjskiej nie potrzebują wiz. Wbrew powszechnemu społecznemu poparciu wojny na Ukrainie Rosjanie nie chcą trafić na front i nierzadko podejmują decyzję o wyjeździe za granicę.
Wiceszefowa MSZ Wielkiej Brytanii podkreśliła, że częściowa mobilizacja w Rosji jest niepokojącą eskalacją
Wiceszefowa MSZ Wielkiej Brytanii podkreśliła, że częściowa mobilizacja w Rosji jest niepokojącą eskalacjąPAP/ANATOLY MALTSEV

Na informacje o dekrecie o mobilizacji zareagował też internauci. Frazy "jak wyjechać z Rosji" oraz "jak złamać rękę" były w środowe przedpołudnie najczęściej wyszukiwanymi w przeglądarkach internetowych w Rosji.

Tymczasem zachodni przywódcy komentują ogłoszoną przez Władimira Putina częściową mobilizację. "Złamanie wcześniejszej obietnicy ale też przyznanie, że rosyjska inwazja zawodzi" - stwierdził brytyjski minister obrony Ben Wallace. "Władimir Putin i jego ministerstwo obrony wysłali na śmierć dziesiątki tysięcy swych własnych obywateli. Są słabo wyposażeni i źle dowodzeni" - pisze Wallace w oświadczeniu. "Żadne groźby, ani propaganda nie ukryją faktu, że Ukraina wygrywa wojnę" - dodaje brytyjski minister obrony. Deklaruje, że w sprawie wojny "społeczność międzynarodowa jest zjednoczona, a Rosja staje się globalnym pariasem".

Premier Belgii: nie dać się zastraszyć i dalej wspierać

Zachować spokój, nie dać się zastraszyć i dalej wspierać Ukrainę - tak premier Belgii Alexander De Croo skomentował oświadczenie Władimira Putina. - To nie pierwszy raz kiedy Władimir Putin grozi NATO i nasza reakcja powinna być niezmienna - powiedział premier Belgii w wywiadzie dla telewizji VRT. - Musimy reagować z niezbędnym spokojem. Nie możemy dać się zastraszyć - podkreślił Alexander De Croo dodając, że Zachód musi jasno podtrzymać stanowisko w sprawie Ukrainy. - A nasze stanowisko jest takie, że niezbędne jest dalsze wspieranie wojskowe Ukrainy - powiedział szef rządu. Belgia do tej pory przekazała Ukrainie broń o wartości 55 milionów euro. Premier De Croo zapowiedział dalsze dostawy sprzętu wojskowego.

Komisja Europejska: to akt desperacji

"To akt desperacji w związku z porażkami na Ukrainie - tak Komisja Europejska komentuje oświadczenie Władimira Putina i groźby pod adresem NATO. - To jeszcze jeden dowód na to, że Putin nie jest zainteresowany pokojem, jest zainteresowany eskalacją. Jego oświadczenie to akt desperacji - powiedział rzecznik Komisji Peter Stano poproszony o komentarz do słów rosyjskiego prezydenta. - To jest jasny sygnał dla całej społeczności międzynarodowej, że Putin zamierza kontynuować destrukcyjną wojnę, której negatywne konsekwencje są odczuwalne na całym świecie - podkreślił rzecznik Komisji wymieniając kryzys energetyczny i kryzys żywnościowy.

Dekret Putina

Według dekretu podpisanego przez Putina, do rosyjskiej armii mobilizowani będą żołnierze rezerwy. Przed wysłaniem na wojnę mają oni przechodzić przygotowanie uzupełniające. Jednocześnie ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało, że mobilizowanych będzie 300 tysięcy obywateli. Rosja wesprze także tzw. referenda za przyłączeniem do Rosji ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Według przeważającej części komentatorów - Rosjanom w związku z porażkami na froncie brakuje żołnierzy. Stąd ogłoszenie mobilizacji. Ostatnio mobilizowali oni do swojej armii m.in. recydywistów. Również zapowiedź przyłączenia do Federacji wschodnich i południowych obwodów Ukrainy to wynik ostatniej kontrofensywy ukraińskiej armii. Pseudoreferenda mają być przeprowadzone już w najbliższych dniach. Działania Rosji komentowane są także jako faktyczne zamykanie przez Rosję drogi do dyplomatycznego uregulowania sytuacji.


IAR/PAP/dad

"Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie". Andrzej Duda przemawiał podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

21.09.2022 10:30
Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie, której globalnym skutkiem jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu - mówił podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Podkreślał konieczność pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.

Szewczenko i Lewandowski przekazali światu wiadomość. "Piłkarze nie są wyjątkiem"

21.09.2022 11:31
Do wyjątkowego spotkania i symbolicznej sceny doszło na płycie PGE Narodowego w Warszawie, gdzie spotkali się Andrij Szewczenko i Robert Lewandowski. - W Ukrainie umierają cywile, umierają dzieci. To wszystko dla mnie jest bardzo trudne - mówił były znakomity piłkarz i zdobywca Złotej Piłki, przekazując opaskę z flagą Ukrainy kapitanowi reprezentacji Polski, by ten zabrał ją na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze.

Vienna Design Week. Wystawa "Hack the Process" i prezentacja warszawskiej School of Form

21.09.2022 12:53
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu w ramach wystawy "Hack the Process" zaprezentowany został eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania.