Redakcja Polska

Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 roku

23.09.2022 14:09
Litewski parlament wprowadził zakaz emisji rosyjskich oraz białoruskich programów radiowych i telewizyjnych. Decyzję podjęto w trybie pilnym.
Audio
  • Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 roku. Materiał Kamila Zalewskiego
Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 roku
Litwa wprowadza zakaz emisji rosyjskich i białoruskich programów do 2024 rokuCooler8/ Shutterstock

Zakaz ma obowiązywać do 16 października 2024 roku. Litewski Sejm przyjął poprawkę zdecydowaną większością głosów. Konieczność uchwalenia nowego przepisu wynika z tego, że przed tygodniem wygasła na Litwie uchwała o stanie wyjątkowym. Przewidywała ona m.in. zakaz emisji programów, które zawierają treści dezinformacyjne.

Litewskie władze wskazują, że poprzez zakaz chcą chronić swoją przestrzeń informacyjną. Nowe przepisy dotyczą rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych przez podmioty bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane i finansowane w Rosji i na Białorusi. Wyjątek stanowią kanały, które dystrybuowane są przez kraje Unii Europejskiej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja Białoruś

W październiku pierwsze Bayraktary mają trafić na wyposażenie polskiej armii

23.09.2022 13:13
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział w piątek, że już w październiku tureckie drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii. Według niego, w IV kwartale tego roku będą już zestawy Patrtiot, a na przełomie 2022/2023 pierwsze czołgi K2 Black Panther z Korei Płd.

Polska w grupie krajów, które chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji

23.09.2022 13:50
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.