Redakcja Polska

W październiku pierwsze Bayraktary mają trafić na wyposażenie polskiej armii

23.09.2022 13:13
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział w piątek, że już w październiku tureckie drony Bayraktar trafią na wyposażenie polskiej armii. Według niego, w IV kwartale tego roku będą już zestawy Patrtiot, a na przełomie 2022/2023 pierwsze czołgi K2 Black Panther z Korei Płd.
Bayraktary dla polskiej armii. Skurkiewicz podał termin
Bayraktary dla polskiej armii. Skurkiewicz podał terminAA/ABACA/Abaca/East News

- Z naszymi partnerami rozmawiamy na temat tych dostaw jak najszybszych, a oprócz tego, co dziś zamawiamy, prowadziliśmy szereg zamówień, które są w trakcie realizacji - mówił wiceminister Skurkiewicz w Radiu Wnet, pytany, czy groźby prezydenta Rosji Władimira Putina o użyciu broni jądrowej, perspektywa "rzucenia" na front kilkuset tysięcy żołnierzy rosyjskich, przyspieszy modernizację polskich Sił Zbrojnych.

Skurkiewicz poinformował, że "już w październiku na wyposażenie polskiego wojska wchodzą zestawy bezzałogowe Bayraktar, które tak wyśmienicie sprawdzają się na Ukrainie, a które jeszcze w zeszłym roku, gdy je zamawialiśmy, były tak krytykowane przez naszą opozycję". Ponadto - jak wymieniał - "już w IV kwartale tego roku na wyposażenie polskiego wojska wchodzą zestawy baterii rakiet Patriot, które będą też wymiernym wzmocnieniem obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej".

Co z abramsami i K2?

Dopytywany o dostawy czołgów, w tym amerykańskich Abramsów i koreańskich K2 Black Panther, wiceszef MON przypomniał, że według ustaleń pomiędzy stroną polską i koreańską, pierwsze dostawy mają się rozpocząć już pod koniec 2022 roku. - Więc na przełomie roku bez wątpienia już ten sprzęt koreański będzie wchodził na wyposażenie polskiego wojska - zadeklarował wiceminister obrony narodowej.

W połowie roku szef MON Mariusz Błaszczak, otwierając w Warszawie doroczną konferencję bezpieczeństwa portalu Defense24, zapowiedział zakupy kolejnych sześciu baterii amerykańskiego systemu Patriot. - Do Waszyngtonu trafia właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie - poinformował wtedy szef MON. Błaszczak ujawnił, że zamówione zestawy Patriot będą miały najnowszy, wydajniejszy tzw. dookrężny radar o polu widzenia 360 stopni, o który od lat zabiegaliśmy w Pentagonie.

Zamówienia polskiej armii

Polska we wrześniu 2018 roku zamówiła do swej tarczy powietrznej średniego zasięgu Wisła dwie baterie (16 wyrzutni) patriotów, w istniejącej i eksploatowanej wówczas przez US Army konfiguracji uzupełnionej jedynie na specjalne życzenie Warszawy o nowoczesny i rozwijany dopiero w Ameryce system dowodzenia IBCS (prod. Northrop Grumman).

24 maja 2021 roku zawarta została umowa na dostawę w latach 2022-2024 czterech zestawów taktycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) Bayraktar TB2. Resort obrony liczy na to, że tureckie bezzałogowce będą pełniły ważną rolę w przełamywaniu rosyjskiego systemu A2/AD, mogą posłużyć do niszczenia wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych, rakiet strategicznych na stanowiskach ogniowych, systemu OPL, środków walki radioelektronicznej.

Zakup Bayraktarów

Skurkiewicz informował wcześniej, że postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawy BSP Bayraktar TB2 zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z jednym wykonawcą w ramach procedury pilnej potrzeby operacyjnej. Charakteryzując turecki sprzęt poinformował, że "BSP Bayraktar TB2 jest w pełni dojrzałym i rozwiniętym systemem, uzbrojonym zarówno w bomby ślizgowe, jak i kierowane laserowo pociski MAM - C oraz MAM – L".

W lipcu wicepremier Błaszczak zatwierdził zamówienia dla firm z Korei Południowej na dostawy zaawansowanej broni wartości kilkunastu mld dolarów. Polska kupi od koreańskich partnerów czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder oraz samoloty FA-50 Fighting Eagle.

We wtorek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej "Żelazną Dywizją", już niedługo będą wyposażone w amerykańskie czołgi Abrams oraz w śmigłowce uderzeniowe Apache. 


IAR/PAP/dad

"Wszyscy wiedzą, że Ławrow kłamie". Prezydent Andrzej Duda o wystąpieniu szefa dyplomacji Rosji

23.09.2022 10:22
- Wszyscy wiedzą, że Sergiej Ławrow zwyczajnie kłamie. Ludzie w ogóle tego nie słuchają i uważają to za brednie - powiedział w Nowym Jorku Andrzej Duda. Prezydent skomentował w ten sposób wystąpienie szefa rosyjskiego MSZ na forum Rady, w czasie którego Rosjanin m.in. oskarżył Kijów o ludobójstwo.

Niemcy ponownie odłożyli dostawę czołgów na Ukrainę. Zełenski: "dajcie nam tę pancerną broń"

23.09.2022 12:38
Koalicja rządząca Bundestagu przełożyła głosowanie w sprawie dostaw pojazdów opancerzonych na Ukrainę. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał, że ta broń może uratować życie wielu ludziom.