Redakcja Polska

"Docenienie wszystkich Białorusinów walczących o wolność". Cichanouska o Pokojowej Nagrodzie Nobla

07.10.2022 16:06
Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na Twitterze. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- podkreśliła.
Swiatłana Cochanouska oceniła, że wyróżnienie Alesia Bialackiego jest docenieniem każdego Białorusina walczącego o wolnośc i demokrację
Swiatłana Cochanouska oceniła, że wyróżnienie Alesia Bialackiego jest docenieniem każdego Białorusina walczącego o wolnośc i demokracjęSvet foto/ Shutterstock/ Twitter/@Tsihanouskaya

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki, założyciel białoruskiego ruchu obrony praw człowieka "Wiasna", od ponad roku jest przetrzymywany w areszcie, a ruch "Wiasna" już wcześniej został zlikwidowany.


Posłuchaj
00:53 11981556_1.mp3 Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)

 

Norweski Komitet Noblowski zaapelował o uwolnienie Alesia Bialackiego. Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen wyraziła nadzieję, że Aleś Bialacki osobiście odbierze przyznaną mu dziś nagrodę. - Naszym przesłaniem do władz białoruskich jest apel o uwolnienie pana Bialackiego. Mamy nadzieję, że będzie mógł przybyć do Oslo, aby odebrać przyznaną mu nagrodę. Jednak na Białorusi są tysiące więźniów politycznych i obawiam się, że moje życzenie nie jest realistyczne - mówiła.

Podziękowania od Cichanouskiej

Laureatowi pokojowego Nobla, za jego działalność na rzecz demokratyzacji Białorusi, podziękowała na Twitterze liderka tamtejszej opozycji Swiatłana Cichanouska. "Naprawdę zasługujesz na Pokojową Nagrodę Nobla" - napisała. "Aleś jest więźniem politycznym i nie może usłyszeć wieści o nagrodzie. Ale wszyscy możemy podzielić się z nim tą radością - wystarczy wysłać list i powiedzieć mu, jak się czujecie. Pokażmy, że świat wspiera wolną Białoruś" - zaapelowała.

"Jestem szczęśliwa, że Białoruś ma teraz kolejnego laureata Nagrody Nobla, który walczy o wolność. Po raz pierwszy jednak laureat nagrody jest w więzieniu. Jestem jednak przekonana, że ci, którzy doprowadzili do represji przeciwko Alesiowi i tysiącom innych niewinnych ludzi, wkrótce zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - podkreśliła.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który odsiaduje karę więzienia, jest "docenieniem wszystkich Białorusinów walczących o wolność i demokrację" - napisała Cichanouska. "Wszyscy polityczni więźniowie powinni być natychmiast uwolnieni"- dodała.

Dokumentacja przestępstw reżimu

Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w latach 80. Poświęcił swoje życie promowaniu demokracji i działań pokojowych w swoim kraju. W 1996 roku założył organizację "Wiasna", która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.

Posłuchaj
00:59 nagroda nobla - spec - 11981236_1.mp3 Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

W ostatniej przed aresztowaniem rozmowie z Polskim Radiem Aleś Bialacki mówił o tworzeniu dokumentacji przestępstw reżimu. - Rozpoczynamy rejestrowanie przypadków stosowania tortur, pobić i poranień, do których doszło w trakcie zatrzymań, w transporcie, w komisariatach milicji i w więzieniu, gdy człowiek już siedzi - relacjonował.

Nagroda przyznana 102 razy

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się 10 grudnia w Oslo.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 102 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 31 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. Nagrodą uhonorowano łącznie 137 osób i organizacji, w tym 109 to laureaci indywidualni, a 28 to organizacje. W gronie pokojowych noblistów jest Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności".IAR/PR24/dad

Winni wszyscy, tylko nie Putin. Rosyjscy propagandyści zaczęli mówić o porażkach na froncie

07.10.2022 12:55
- Kreml zdecydował się wprowadzić do agendy publicznej kwestię problemów na froncie. Jako winni klęsk na Ukrainie wskazywani są jednak wojskowi i przedstawiciele MON, a nie Władimir Putin - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Pokojowy Nobel dla obrońców praw człowieka z Ukrainy, Rosji i Białorusi

07.10.2022 14:05
Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie.

Szczyt w Pradze. Morawiecki: jesteśmy przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego

07.10.2022 15:43
Po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny certyfikatów ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji) poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień. Komisja Europejska może to zrobić, poprzez usztywnienie cen ETS na pewnym poziomie - mówił w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE.