Redakcja Polska

Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy. W Brukseli zapadła ostateczna decyzja

14.11.2022 12:27
Unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy formalnie i ostatecznie zatwierdzona. Decyzję podjęli w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.
Misja szkoleniowa UE dla ukraińskich żołnierzy formalnie i ostatecznie zatwierdzona
Misja szkoleniowa UE dla ukraińskich żołnierzy formalnie i ostatecznie zatwierdzonaFacebook.com/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Przed miesiącem szefowie dyplomacji wstępnie zaakceptowali pomysł. Misja będzie prowadzona na terenie państw członkowskich i ma wyszkolić 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, znaczna część z nich będzie szkolona w Polsce. Także w Polsce będzie się mieścić dowództwo operacyjne misji.

Takiej misji w historii Unii jeszcze nie było, zarówno jeśli chodzi o liczbę szkolonych, jak i lokalizację. O utworzeniu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii mówiło się od dłuższego czasu, jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę.

Na początku roku Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o przysłanie wojskowych ekspertów. Wtedy pomysł poparła większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przeciwne natomiast były Niemcy oraz Włochy, Grecja i Cypr, które uważały, że taka europejska misja doprowadzi do eskalacji napięcia w relacjach Unii z Rosją.

Temat jednak powrócił i zapadła decyzja. Unijna misja szkoleniowa dla armii ma być realizowana w krajach sąsiadujących z Ukrainą.


IAR/dad

Ukraina: w wyzwolonym rejonie berysławskim Rosjanie zaminowali domy, szpitale, szkoły i lasy

14.11.2022 10:31
W wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, najeźdźcy zaminowali wszystko, co mogli. Ładunki podłożono nie tylko w obiektach infrastruktury krytycznej, ale też w prywatnych domach i ośrodkach zdrowia oraz w lasach - powiadomił szef lokalnych władz Wołodymyr Litwinow.

Wystawa „Ukraina. Pod innym niebem” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

14.11.2022 10:29
To prezentacja prace ukraińskich artystów, będących ich reakcją na rosyjską agresję. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, reagującej na wojnę i barbarzyński atak Rosji.  

"Tyran, despota i gnębiciel, zawsze pozostanie tyranem, despotą i gnębicielem". Morawiecki ostro o Rosji

14.11.2022 14:31
Niektórzy wierzyli, że można ucywilizować relacje z Rosją poprzez wymianę handlową. Dzisiaj wiemy doskonale, że tyran, despota i gnębiciel, pozostanie nim i będzie szukał okazji, żeby zdominować innych - mówił w poniedziałek w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki.