Redakcja Polska

"Rosyjski Kościół lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem". Szokujący list metropolity polskiej Cerkwi

03.02.2023 14:15
Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, napisał zdumiewający list gratulacyjny do patriarchy rosyjskiego Cyryla, w którym czytamy m.in. o rosyjskiej cerkwi, która "lśniła duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych". "To nie są zwykłe, okolicznościowe życzenia, a porażające świadectwo jakiegoś zagubienia" - wskazuje portal ekumenizm.pl.
Patriarcha moskiewski Cyryl jednoznacznie poparł politykę Władimira Putina wobec Ukrainy
Patriarcha moskiewski Cyryl jednoznacznie poparł politykę Władimira Putina wobec UkrainyAlexey Borodin/Shutterstock

Jak informuje portal ekumenizm.pl, gratulacje na ręce patriarchy Cyryla, świętującego 14. rocznicę intronizacji, oprócz prezydentów Putina i Łukaszenki, wysłał także patriarcha Profiriusz z Serbskiej Cerkwi Prawosławnej oraz prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa (Hrycuniak).

Przesyłając "najserdeczniejsze i braterskie pozdrowienia" zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego odniósł się także do sytuacji kościelnej w Ukrainie, stwierdzając, że "wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi i stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie." - czytamy na ekumenizm.pl.

Dalej, w liście gratulacyjnym metropolita zaznacza, że jednak "siła Boża jest wielka i niezwyciężona", wyrażając wiarę, że "zło, niszczące boski cerkiewny organizm, zostanie zniszczone przez zwycięzcę śmierci i piekła", a więc Chrystusa - donosi portal.

Kończąc pozdrowienia, metropolita Sawa życzył Cyrylowi" obfitej pomocy Bożej, wspierajcej w niesieniu trudów posługi zwierzchnika Cerkwi".

Pozdrawiając Waszą Świątobliwość z okazji rocznicy Patriarszej Służby, życzę obfitej pomocy Bożej wspierającej w niesieniu trudów posługi zwierzchnika Cerkwi, a także zdrowia i wszelkiego dobra.

Cyryl i cerkiew prawosławna wspiera inwazję

Portal ekumenizm.pl zaznacza, że "Cyryl i jego Rosyjska Cerkiew Prawosławna od początku inwazji na Ukrainie wspierała morderczą maszynę zagłady Władimira Putina. Rozboje, gwałty, tortury, morderstwa i nieustanne ostrzeliwanie Ukrainy to dla Cyryla i jego organizacji przejaw walki z dekadencją Zachodu i element metafizycznych zmagań. Cyryl jest w tym kontekście nie tyle bezwiednym wykonawcą woli Putina, ale i gorliwym pomocnikiem, biskupem frontu ideologicznego, który teologicznie usprawiedliwia inwazję na Ukrainę".

Ponadto, jak czytamy, "w kontekście tych wydarzeń życzenia zwierzchnika polskiej Cerkwi nie tylko zdumiewają, ale i przerażają swoją serdecznością i uznaniem dla działań Cyryla – tak jak Putinowska Rosja wysyła irańskie drony na ukraińskie miasta i wsie, tak Cerkiew pod rządami Cyryla bombarduje i infekuje prawosławny i cały chrześcijański świat faszystowską ideologią i kremlowską propagandą. Całkiem niedawno tenże Cyryl, oprócz tradycyjnych tyrad prowojennych, chwalił Putina, że w Rosji nigdy tak dobrze nie było i groził końcem świata".

"W tę narrację wpisują się słowa o "lśniącym duchowym odrodzeniu" oraz odniesienie do napiętej sytuacji cerkiewnej w Ukrainie." - dodaje portal ekumenizm.pl w posłowiu.

Warto wspomnieć, że nie kto inny jak Putin i propaganda kremlowska wymieniała sytuację kościelną w Ukrainie jako jeden z powodów inwazji - przypominają autorzy tekstu.

Pozostaje pytanie, czy 14. rocznica objęcia sterów nad Cerkwią nie byłaby doskonałą okazją do zaapelowania o zaprzestanie mordów, zaangażowaniem się na rzecz pokoju, a nie pośrednim wsparciem dla działań człowieka, który wojnę usprawiedliwia i popiera - czytamy na ekumenizm.pl.


Źródło: ekumenizm.pl


Pomimo zakończenia manewrów Rosja nie wycofała z Białorusi swoich helikopterów i samolotów

03.02.2023 09:21
Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Sportowcy z Rosji i Białorusi wystąpią na igrzyskach? Jabłoński: powinniśmy zbojkotować olimpiadę

03.02.2023 10:31
Powinniśmy zbojkotować Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku, jeśli zostaną do nich dopuszczeni sportowcy z Rosji i Białorusi - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że będzie namawiał do takiej decyzji Polski Komitet Olimpijski.

USA: Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli ONZ z raportem na temat strat wojennych Polski

03.02.2023 11:26
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk zapoznał przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych z raportem na temat strat wojennych Polski podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Wcześniej rozmawiał na ten temat w amerykańskim Kongresie oraz Departamencie Stanu.