Redakcja Polska

Polska dyplomacja wolna od rosyjskiego MGIMO. Zbigniew Rau: to element sowieckiej soft power

14.02.2023 13:42
Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) był inwestycją w funkcjonowanie rosyjskiego imperializmu. To element sowieckiej soft power. Absolwenci mieli służyć racji stanu tego imperium – powiedział w wywiadzie we wtorkowej "GPC" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau: udało się nam zamknąć pewien bardzo ważny proces,
Zbigniew Rau: udało się nam zamknąć pewien bardzo ważny proces, Fot.: gov.pl

Jak powiedział w wywiadzie dla wtorkowej "Gazety Polskiej Codziennie" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w resorcie "realnie od dwóch miesięcy" nie ma absolwentów Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). "Udało się nam zamknąć pewien bardzo ważny proces, który jest częścią szeroko rozumianej dekomunizacji. Zaczęła się ona od ustaw lustracyjnych" – powiedział minister spraw zagranicznych.

Przypomniał o kolejnych aktach prawnych, które dotyczyły lustracji, a także o powołaniu Instytutu Pamięci Narodowej. "MSZ było na boku tego procesu. Polegało to na tym, że akta z tego resortu pozostały w resorcie. W styczniu 2021 r. rozpoczęliśmy przekazywanie akt do IPN" – powiedział Zbigniew Rau.

Stwierdził, że choć działania wokół MSZ miały na celu skorygowanie stanu zastanego, jakim było "głębokie osadzenie resortu w komunistycznym aparacie władzy", to jednak zabrakło zasadniczej rzeczy. Dodał, że ten aparat przymusu "był częścią sowieckiego systemu".

"Ta instytucja była częścią wielkiego projektu sowieckiego imperializmu. MGIMO był inwestycją w funkcjonowanie rosyjskiego imperializmu. To element sowieckiej soft power. Absolwenci mieli służyć racji stanu tego imperium" – powiedział minister Rau.


PAP/dad


Poczta Polska wyemitowała pierwszy w Polsce kryptoznaczek

14.02.2023 13:30
Poczta Polska wyemitowała pierwszy w Polsce kryptoznaczek. W ramach emisji "Polska w kosmosie" pod koniec ubiegłego roku Poczta wyemitowała cztery znaczki tradycyjne, do których dziś dołączono warstwę cyfrową. Dostępny jest też piąty znaczek, który powstał wyłącznie w wersji cyfrowej.

Skandaliczny wyrok na Andrzeja Poczobuta. Sellin: represje się skończą po upadku Łukaszenki

14.02.2023 13:00
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że warte rozważenia jest zamknięcie całej granicy z Białorusią w odpowiedzi na represjonowanie Polaków w tym kraju. W reakcji na wyrok ośmiu lat więzienia dla działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta Polska zawiesiła ruch na przejściu granicznym w Bobrownikach.