Redakcja Polska

Rosyjski reżim wszczął postępowanie karne wobec Stowarzyszenia Memoriał

05.03.2023 15:47
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzuca niezależnym historykom i obrońcom praw człowieka rehabilitację nazizmu.
Audio
  • Rosja - reżim wszczął postepowanie karne wobec Memoriału [posłuchaj]
Rosja - ludzie Memoriału nie liczą, że Nobel uchroni ich przed represjami
Rosja - ludzie Memoriału nie liczą, że Nobel uchroni ich przed represjamiPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Wobec pracowników rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał wszczęto sprawę karną dotyczącą "rehabilitacji nazizmu", za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności - podała rosyjska redakcja BBC. Oficjalnie Memoriał został zlikwidowany decyzją władz.

Informacja o sprawie karnej, wszczętej przez rosyjski Komitet Śledczy, pojawiła się w sobotę; jak zaznaczyła BBC, podały ją tylko media, a oficjalnie jej nie potwierdzono. Nie podano też nazwisk osób, których ta sprawa dotyczy.

Sprawa karna jest "absurdem", bo oficjalnie Memoriał został zlikwidowany, więc nie ma pracowników - powiedział BBC prawnik, który wcześniej pracował w Memoriale i prosił o zachowanie anonimowości.

O tym, że Memoriałowi grożą zarzuty dotyczące "rehabilitowania nazizmu", informowano najpierw na początku lutego 2022 roku. Wówczas organy śledcze wszczęły postępowanie sprawdzające wobec Memoriału na wniosek organizacji Weterani Rosji. Organizacja ta, jeszcze przed decyzją Sądu Najwyższego o likwidacji Memoriału, oświadczyła, że Memoriał "neguje fakty zbrodni popełnionych przez wspólników nazistów". 

Weterani Rosji utrzymywali, jakoby Memoriał "uwieczniał pamięć" owych "wspólników nazistów" jako "ofiar represji politycznych w ZSRR". Powoływali się przy tym na fakt, że na listach ofiar represji politycznych prowadzonych przez Memoriał znalazły się nazwiska osób uznanych za kolaborantów. Listy Memoriału liczą miliony nazwisk; organizacja wcześniej uznała, że doszło do błędu w bazach danych i skorygowała je.

Jak podał w sobotę portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału WCzK-OGPU, śledczy twierdza teraz, że pracownicy Memoriału mieli na celu "publiczne negowanie faktów zawartych w wyroku międzynarodowego trybynału (w Norymberdze)", a także "rozpowszechnianie nieprawdziwych twierdzeń o działalności ZSRR w czasie II wojny światowej".

Jak powiedział BBC były prawnik Memoriału Kiriłł Korotiejew, przepisy o karach za "rehabilitację nazizmu" są w Rosji stosowane w praktyce "przeciwko wszelkiej krytyce (działań) władz sowieckich w latach II wojny światowej".

"Nie trzeba negować faktów ustalonych przez trybunał w Norymberdze, a wystarczy powiedzieć to, czego w wyroku trybunału nie ma, i nie jest ważne czy człowiek mówi prawdę, czy też nie" - dodał prawnik. 

W styczniu br. obrońcy praw człowieka ostrzegli, że szef Memoriału Jan Raczyński może zostać oskarżony o "usprawiedliwianie nazizmu" w związku z komentarzem sprzed dwóch lat o współodpowiedzialności Józefa Stalina i Adolfa Hitlera za wybuch II wojny światowej.

Założony w 1987 roku Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, w grudniu 2021 roku został uznany za tzw. zagranicznego agenta, a następnie zlikwidowany przez władze rosyjskie.

W październiku 2022 roku Memoriał został uhonorowany Pokojową Nagrodę Nobla wraz z szefem białoruskiego Centrum Praw Człowieka Wiasna Alesiem Bialackim i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. 

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja Memoriał stalinizm

Arkadiusz Mularczyk: sprawę reparacji dla Polski będziemy podnosić na wszystkich forach międzynarodowych

05.03.2023 13:30
„Będziemy konsekwentnie działać. Będziemy podnosić problem na forum Rady Europy, ONZ, w Kongresie USA i organizacji międzynarodowych, a w przyszłości także na forum Unii Europejskiej” - mówi wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą biegi Tropem Wilczym w hołdzie żołnierzom wyklętym

05.03.2023 11:10
Jak co roku, obok okazji do wysiłku sportowego, bieg jest okazją do przypomnienia o bohaterach niepodległościowego podziemia.

Mijają 83 lata od decyzji Stalina dotyczącej zbrodni katyńskiej

05.03.2023 12:00
Na podstawie dokumentu podpisanego 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i członków Biura Politycznego Związku Radzieckiego, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów i jeńców wojennych. Znajdowali się oni w obozach i więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali wzięci do niewoli po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.