Redakcja Polska

"Na własne oczy zobaczą okropności rosyjskiej agresji". Wiceszef MSZ Ukrainy o wizycie liderów SPD w Kijowie

06.03.2023 16:06
Lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Lars Klingbeil i lider grupy parlamentarnej SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich przyjechali w poniedziałek z wizytą do Kijowa. Jak przekazał agencji dpa ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk, "to ważne, że politycy SPD w końcu odwiedzili Ukrainę, by na własne oczy zobaczyć okropności rosyjskiej agresji".
Wiceszef MSZ Ukrainy o wizycie liderów SPD w Kijowie: zobaczą na własne oczy okropności rosyjskiej agresji.
Wiceszef MSZ Ukrainy o wizycie liderów SPD w Kijowie: zobaczą na własne oczy okropności rosyjskiej agresji.TT @spdbt

Ukraiński wiceminister wyraził nadzieję, że Klingbeil "dostrzeże potrzebę przekonania rządu federalnego do podejmowania odważniejszych decyzji", zwłaszcza przekazania myśliwców.

Melnyk, były ambasador Ukrainy w Berlinie wątpił jednak, by lider grupy parlamentarnej SPD Rolf Muetzenich zmienił stanowisko w sprawie dostaw broni po powrocie do Niemiec. - Pozostaje bardzo wątpliwe, czy będzie to oznaczać, że pan Muetzenich nie będzie już hamował niemieckich dostaw broni - ocenił.

Niechęć do dostaw broni

Muetzenich był wielokrotnie krytykowany na Ukrainie za niechęć do dostaw broni i promowanie dyplomacji. Dotychczas ani SPD, ani niemiecki rząd nie chciały brać udziału w dyskusji na temat dostaw myśliwców na Ukrainę - przypomina dpa.

SPD ma trudne zadanie na Ukrainie ze względu na swoją politykę wobec Rosji przed inwazją. Partii zarzuca się, że przez dziesięciolecia źle oceniała prezydenta Rosji Władimira Putina i zbyt mocno opierała się na współpracy z Rosją. "Zarówno Klingbeil, jak i Muetzenich otwarcie przyznali się do błędnych ocen" - pisze dpa.


PAP/dad

Białoruski reżim zaocznie skazał liderkę opozycji Swiatłanę Cichanouską na 15 lat więzienia

06.03.2023 14:13
Sąd w Mińsku skazał zaocznie na 15 lat pozbawienia wolności liderkę białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską. Równie wysokie wyroki otrzymali zaocznie inni działacze tak zwanej Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji. Były ambasador Białorusi w Polsce i minister kultury tego kraju - Paweł Łatuszka został skazany na 18 lat pozbawienia wolności, a wobec trzech innych opozycjonistów orzeczono wyroki 12 lat więzienia.

Skazanie białoruskich opozycjonistów. Rzecznik rządu: wobec tego kraju potrzebne są kolejne sankcje

06.03.2023 15:31
Na 15 lat więzienia skazał sąd w Mińsku sądzoną zaocznie liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską. Z kolei były dyplomata i minister kultury Białorusi Paweł Łatuszka został skazany zaocznie na 18 lat więzienia - poinformowało Radio Swaboda. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że reżim białoruski zaostrza swoją politykę wewnętrzną. - Wobec tego kraju trzeba podjąć daleko idące działanie, jeżeli chodzi o sankcje międzynarodowe - podkreślił.