Polskie Radio
Section05
SPD

Niemcy: kolejny zły sondaż dla kanclerza Scholza. Koalicja notuje spadki, AfD drugą siłą

Partie koalicyjne (SPD, Zieloni i FDP) nadal osiągają niskie wyniki w sondażach. Drugą co do wielkości siłą pozostaje prawicowa AfD. Z najnowszego sondażu wyborczego wynika również, że duże szanse na powodzenie w wyborach do Bundestagu ma powstały niedawno lewicowy Sojusz Sahry Wagenknecht - poinformował portal dziennika "Tagesspiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy AfD SPD polityka sondaż Olaf Scholz

Konferencja SPD w Berlinie. Partia krytycznie ocenia własną politykę wobec Rosji

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) na swojej konferencji w Berlinie krytycznie oceniła własną politykę wobec Rosji rządzonej przez Władimira Putina. Lider SPD Lars Klingbeil powiedział w sobotę, że "błędem było niezdystansowanie się wcześniej od systemu Putina". Z kolei lider frakcji parlamentarnej Rolf Muetzenich przyznał, że "całkowicie nie docenił" imperialnego myślenia rosyjskiego dyktatora.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy SPD polityka Olaf Scholz Rosja Władimir Putin

Niemcy boją się terrorystów Hamasu. "Der Spiegel": gdzie jest szefowa MSW?

Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że w czasie konfliktu na Bliskim Wschodzie szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser "wyłączyła się" z debaty publicznej. Zdaniem tygodnika, polityk SPD nie dostrzega rosnącego zagrożenia ze strony migrantów, otwarcie solidaryzujących się z terrorystami Hamasu. O szczegółach Wojciech Osiński, reporter Polskiego Radia z Berlina. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy MSW islam Izrael SPD Bliski Wschód

AfD rośnie w siłę. Niemiecki politolog: partia nie jest już wyłącznie wschodnim zjawiskiem

Ugrupowanie AfD rośnie w siłę i przestało być jedynie wschodnioniemieckim zjawiskiem - powiedział boński politolog Volker Kronenberg. Według niego partia ta "wyleczyła się z popadania w skrajności" i skutecznie opisuje problemy ważne dla całego społeczeństwa. W zeszłą niedzielę Alternatywa dla Niemiec po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii zdobyła w zachodnich landach miejsca na podium. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Saksonia Branderburgia AfD SPD CDU

Niemcy: starcie słowne Olafa Scholza z demonstrantami. "Podżegacz wojenny i kłamca"

Portal internetowy dziennika "Bild" informuje, że podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Europejskim Festiwalu SPD w Falkensee pod Berlinem słychać było grupę około 100 osób, krzyczących między innymi: "podżegacz wojenny", "kłamca" i "bandyta". Protestujący żądali "pokoju bez broni”. Niektórzy mieli na sobie koszulki z symbolami Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Olaf Scholz SPD demonstracje społeczeństwo Europa ŚWIAT