Polskie Radio
Section05
SPD

"Porażka w uszanowaniu praw imigrantów". Niemieckie SPD chce dymisji szefa Frontexu

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zażądała, żeby, w związku z doniesieniami o naruszeniach na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, Fabrice Leggeri ustąpił ze stanowiska - donosi "Spiegel". Frontex - zdaniem SPD - jest uwikłany w zawracanie imigrantów na Morzu Egejskim we współpracy z grecką strażą przybrzeżną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska SPD Frontex Niemcy imigranci w Europie Europa

NASZ WYWIAD Kto kanclerzem po Merkel? Ekspert: wybór szefa CDU to początek zaciętej walki, mamy rok "superwyborczy" w Niemczech

- Kongres partii CDU wybierze nowego przewodniczącego partii. To ważny krok ku rozstrzygnięciu, kto będzie kandydatem CDU/CSU na kanclerza. Chadecy są zdecydowanym liderem sondaży przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). W tym roku w Niemczech odbędzie się także seria wyborów do sześciu spośród szesnastu parlamentów związkowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Niemcy Angela Merkel CDU SPD wybory

Polityk SPD chce kolektywizacji w Niemczech. "Nie jest wiarygodny"

– Kevin Kuehnert nie jest absolutnie osobą wiarygodną, jeżeli chodzi o jego znaczenie polityczne, o wiedzę gospodarczą, zresztą to co powiedział na łamach "Die Zeit" i później jeszcze potwierdził (...), świadczy o nim nie najlepiej – oceniła na antenie PR24 Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica). Szef Młodych Socjalistów, chce upaństwowić prywatne koncerny w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  socjalizm Niemcy SPD ŚWIAT Europa

Jakie Niemcy po rezygnacji Angeli Merkel?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie się ponownie ubiegać o stanowisko przewodniczącej CDU, ale chce pozostać szefową rządu. W 2022 r. Angela Merkel ma zrezygnować także z funkcji kanclerza. W polskim Radiu 24 główne wydarzenia międzynarodowe komentowali Magdaleno Cedro (Dziennik Gazeta Prawna) i Jacek Przybylski (tygodnik "DoRzeczy")
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Angela Merkel Niemcy CDU Unia Europejska Iran USA SPD