Polskie Radio
Section05
SPD

"Bardzo niepokojące doniesienia". Radosław Fogiel o projekcie stanowiska niemieckiej SPD ws. Rosji

- To bardzo niepokojące doniesienia - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS), odnosząc się do projektu stanowiska niemieckiej SPD, z którego wynika m.in., że rozmowy kanclerza Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem są "słuszne i potrzebne", ponieważ "wojny zwykle nie kończą się na polu bitwy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SPD Olaf Scholz wojna 2023 bezpieczeństwo rząd Mateusza Morawieckiego

Niemcy: grupa polityków SPD wzywa do negocjacji pokojowych z Rosją. "Spirala eskalacji musi zostać zatrzymana"

Cześć polityków SPD namawia do ofensywy dyplomatycznej na rzecz szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie."Potrzebujemy jak najszybszego zawieszenia broni jako punktu wyjścia do kompleksowych negocjacji pokojowych" - piszą w apelu zatytułowanym "Broń musi zamilknąć!", do którego dotarł tygodnik "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy SPD wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Gerhard Schröder zostanie w SPD, mimo powiązań z Rosją? Oddziały partii reagują

Kilka lokalnych i okręgów oddziałów Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z całego kraju zamierza odwołać się od decyzji partyjnej komisji arbitrażowej, która na początku sierpnia uznała, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może pozostać członkiem ugrupowania mimo bliskich kontaktów z Putinem i zaangażowania w projekty rosyjskich koncernów energetycznych - pisze w sobotę dziennik "Rheinische Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy polityka Rosja SPD Europa

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. Dziś przesłuchanie kanclerza Olafa Scholza

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanie w charakterze świadka przed komisją parlamentu kraju związkowego Hamburg w sprawie zwanej "cum-ex". Afera ta doprowadziła do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy tamtejszej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU pieniądze

Schröder pozywa Bundestag. Domaga się przywrócenia finansowania biura

Były kanclerz Gerhard Schröder (SPD) domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odebranych w maju - opłacanego z budżetu państwa biura w Berlinie wraz z kilkuosobowym personelem. W związku z tym pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem Schröder pozywa niemiecki Bundestag - pisze w portal dziennika "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa wojna 2022 Rosja SPD

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. "Scholz nie może już nabierać wody w usta"

Dziennik "Bild" poinformował o kolejnych wątkach afery podatkowej cum-ex wokół banku Warburg. Doprowadziła ona do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy niemieckiej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz Niemiec podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU

"Rosja pozostanie ważnym elementem Europy. Trzeba się dogadywać". Skandaliczne słowa b. szefa MSW Niemiec

- Musi być jasne, że trzeba żyć z sąsiadami, w tym z Rosją. Obie strony mają interesy, które należy brać pod uwagę. Trzeba znaleźć sposób na współistnienie z Rosjanami - powiedział Otto Schily (SPD), były szef MSW Niemiec. Jak dodał, polityka Niemiec wobec Ukrainy i Rosji jest "zbyt wojownicza".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Europa SPD wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Otto Schilly ŚWIAT

Niemcy: skandal w SPD. Na imprezie partyjnej kobietom podawano "koktajle gwałtu"

Podczas imprezy grupy parlamentarnej partii SPD kilka kobiet padło ofiarą ataków seksualnych. Podane miały im być zakazane substancje, tzw. koktajle gwałtu - informuje dziennik "Tagesspiegel". Grupa parlamentarna SPD zaleca, by ewentualne kolejne ofiary "zgłosiły to natychmiast na policję". Według gazety w imprezie uczestniczył kanclerz Olaf Scholz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy SPD narkotyki Olaf Scholz kobieta

Upada mit o Niemczech jako wzorcu moralnym. Osiński: silny front medialny i akademicki chce bronić statusu quo

- Można mieć nawet wrażenie, że obecny kanclerz Niemiec czyta ciągle z tej samej kartki, być może nawet tej samej, z której czytała jego poprzedniczka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Osiński, dziennikarz, historyk kultury i korespondent Polskiego Radia w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy SPD Olaf Scholz CDU Angela Merkel wojna na Ukrainie wojna 2022