Redakcja Polska

Gruziński parlament odrzucił ustawę o "agentach zagranicznych", która wywołała falę protestów

10.03.2023 12:00
Gruzińscy parlamentarzyści w drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, zagłosowali przeciwko ustawie o "agentach zagranicznych". Stało się tak po tym, jak rządząca partia Gruzińskie Marzenie wycofała swoje poparcie dla ustawy - informuje agencja Reutera, powołując się na stronę internetową gruzińskiego parlamentu.
Próba przyjęcia przepisów podobnych do tych, które wprowadził w Rosji kremlowski reżim wywołała fale protestów. Przez dwa dni w stolicy Gruzji - Tbilisi dochodziło do starć z policją.
Próba przyjęcia przepisów podobnych do tych, które wprowadził w Rosji kremlowski reżim wywołała fale protestów. Przez dwa dni w stolicy Gruzji - Tbilisi dochodziło do starć z policją.PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Wprowadzenie ustawy groziło opóźnieniem lub nawet zamrożeniem działań zmierzających do integracji Gruzji z Unią Europejską - napisała agencja Reutera.


Posłuchaj
00:43 12242996_1.mp3 Parlament Gruzji odrzucił projekt kontrowersyjnej ustawy o "zagranicznych agentach”. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Reuters przypomina, że dziesiątki tysięcy Gruzinów wyszły na ulice gruzińskiej stolicy Tbilisi i protestowały przez trzy kolejne wieczory i noce, twierdząc, że rząd próbuje prowadzić kraj w stronę autorytaryzmu. Policja użyła gazu łzawiącego, granatów ogłuszających i armatek wodnych, zatrzymano dziesiątki osób, jednak wszyscy zostali potem zwolnieni.

Projekt ustawy zakładał, że organizacje pozarządowe, których fundusze w co najmniej 20 procentach pochodzą z zagranicy, musiałyby rejestrować się w gruzińskim Ministerstwie Sprawiedliwości jako "agenci zagraniczni". Przeciwnicy projektu twierdzili, że przypomina to prawo obowiązujące w Rosji, które Kreml wykorzystuje do rozprawiania się ze społeczeństwem obywatelskim i eliminowania niezależnych mediów.

Plany te, forsowane przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, nasiliły krytykę rządu, który antyrosyjska w większości opinia publiczna uważa za zbyt bliski Moskwie. Rezygnacja z wprowadzenia ustawy została podyktowana protestami na ulicach gruzińskich miast - podsumowuje Reuters. 


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Gruzja Unia Europejska Rosja

Niemcy nie chcą międzynarodowego mechanizmu reparacji Rosji za inwazję na Ukrainie?

10.03.2023 10:54
Szkic konkluzji Rady Europejskiej mógł zawierać zapis o reparacjach Rosji za inwazję na Ukrainie, lecz Niemcy chcą jego skreślenia - donosi portal biznesalert.pl.

Rosja musi czekać z atakami na Ukrainę na wyprodukowanie nowych pocisków

10.03.2023 11:10
Odstęp pomiędzy kolejnymi rosyjskimi uderzeniami dalekiego zasięgu na Ukrainę rośnie, bo Rosja musi teraz najpierw zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Elżbieta Witek w Wilnie: Polska i Litwa jednym głosem ws. szerokiego wsparcia dla Ukrainy

10.03.2023 11:39
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przemawiała w Wilnie podczas posiedzenia Sejmu Republiki Litewskiej z okazji obchodzonego w tym kraju dnia niepodległości. Jak zaznaczyła, Polska i Litwa "mówią jednym głosem w sprawie kontynuowania wsparcia dla ogarniętej wojną Ukrainy". Zaznaczyła przy tym, że "pomoc powinna być prowadzona we wszystkich wymiarach: militarnym, politycznym, finansowym, humanitarnym i dyplomatycznym".