Redakcja Polska

Służby sprawdzają tajemnicze znalezisko pod Bydgoszczą. Premier Morawiecki: czekamy na ostateczne wyniki badań

02.05.2023 18:10
- Zleciłem odpowiednie działania służbom. Czekamy na ostateczne wyniki badań, które łączą wydarzenia z grudnia ubiegłego roku z ostatnimi znaleziskami - powiedział we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie o znalezione pod Bydgoszczą szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.
Służby w miejscu znalezienia szczątków niezidentyfikowanego obiektu wojskowego w lesie w okolicach miejscowości Zamość k. Bydgoszczy
Służby w miejscu znalezienia szczątków niezidentyfikowanego obiektu wojskowego w lesie w okolicach miejscowości Zamość k. BydgoszczyPAP/Tytus Żmijewski

Premier Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej w Wilnie został zapytany o niezidentyfikowany obiekt wojskowy, który został odnaleziony w okolicach Bydgoszczy oraz o hipotezę, według której mogła to być rosyjska rakieta.

- Zleciłem odpowiednie działania służbom, prokuraturze poprzez odpowiednich ministrów i czekamy na ostateczne wyniki badań, które łączą - tak jak wspomniał pan gen. Piotrowski podczas swojego oświadczenia - wydarzenia z grudnia, z tymi ostatnimi - powiedział premier.

- Kiedy te wyniki badań będą potwierdzone, przekażemy je opinii publicznej - zapewnił.

Tajemniczy obiekt

W czwartek MON poinformowało, że w okolicach miejscowości Zamość, ok. 15 km od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Podkreślono, że sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła w tej sprawie śledztwo. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że jest to postępowanie w sprawie szczątków powietrznego obiektu wojskowego, które znaleziono w lesie k. Bydgoszczy.

W piątek dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski poinformował, że "trwają intensywne dochodzenia, sprawdzenia, intensywny dialog między różnego rodzaju instytucjami". Jak wskazał, chodzi o ustalenie, w jaki sposób sprzęt mógł się tam znaleźć i jakie jest jego pochodzenie. Generał Piotrowski nawiązał też do wydarzeń z połowy grudnia ub.r., gdy Rosjanie przeprowadzili jeden ze zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę. Wskazał też na próby działań psychologicznych podejmowanych przez Rosję. - Powstały pewne hipotezy, mamy pewne wątki, które można byłoby powiązać ze zdarzeniem w Zamościu pod Bydgoszczą - powiedział w oświadczeniu dla mediów.

Premier Mateusz Morawiecki również w piątek poinformował, że polecił ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszakowi osobisty nadzór nad przebiegiem dochodzenia i wszystkich prac, które wiążą się z ostatecznym wyjaśnieniem ws. obiektu znalezionego pod Bydgoszczą.


IAR/PAP/ho

Premier Morawiecki o relacjach z UE i USA: jesteśmy integratorem dwóch potężnych obszarów wolnego świata

01.05.2023 10:50
Na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być".

Stanisław Żaryn: stymulowana migracja to element wojny hybrydowej Rosji przeciwko Zachodowi

02.05.2023 11:35
Rosjanie celowo wykorzystują cudzoziemców do osłabiania państw Zachodu. Operacja destabilizacji Europy była wielokrotnie omawiana przez rosyjskich ekspertów wojskowych oraz strategów. Ocena jest jednoznaczna – stymulowana migracja to element wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi – pisze Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Wizyta premiera na Litwie. Mateusz Morawiecki odwiedził cmentarz Na Rossie

02.05.2023 13:53
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Szef polskiego rządu rozpoczął oficjalną wizytę na Litwie.