Redakcja Polska

Premier Morawiecki o relacjach z UE i USA: jesteśmy integratorem dwóch potężnych obszarów wolnego świata

01.05.2023 10:50
Na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być".
Premier Morawiecki: Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska
Premier Morawiecki: Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejskaPAP/Marcin Gadomski

W rozmowie wyemitowanej przez Radio Olsztyn w poniedziałkowy poranek premier Mateusz Morawiecki odniósł się do przypadającej dziś 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Już jesteśmy w UE rzeczywiście długo i absolutnie nie chcemy być uważani za kraj drugiej kategorii, który jest młodym krajem Unii Europejskiej, jak niektórzy chcieliby nas określać - powiedział premier i podkreślił, że "jesteśmy pełnoprawnym krajem Unii Europejskiej, który twardo walczy o swoje interesy".

Filar bezpieczeństwa

W radiowej rozmowie Mateusz Morawiecki podkreślił, że w obecnych warunkach geopolitycznych, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie "i komplikacji w innych częściach świata" nie można zapominać o tym, że "Unia Europejska jest ważnym filarem bezpieczeństwa w ramach większej konstrukcji bezpieczeństwa pod nazwą Pakt Północnoatlantycki".

- To właśnie najsilniejszy sojusz militarny w historii świata jest naszym dodatkowym, ale też i podstawowym, gwarantem bezpieczeństwa. Dodatkowym dlatego, że to my sami budujemy dzisiaj silną polską armię, bardzo dobrze uzbrojoną. Dzięki budżetowi państwa możemy kupować broń z zagranicy. Jest również podstawowym, ponieważ artykuł 5. NATO daje nam tę dodatkową kurtynę bezpieczeństwa przed ewentualnym agresorem - argumentował premier.

- Unia Europejska jest jakby częścią tej szerzej rozumianej architektury bezpieczeństwa. Polska dba o to, i na to będę kładł nacisk, aby nie było takich niewłaściwych wypowiedzi, jak niektórych przywódców Unii Europejskiej, że NATO nie jest już może takie istotne. NATO jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym wolnym świecie być tym integratorem, zwornikiem - powiedział premier Morawiecki i zapowiedział, że w poniedziałek wyrazi tę myśl na wspólnym wystąpieniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wspólne wystąpienie premiera i prezydenta z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zaplanowane jest na godz. 14.00.

IAR/PAP/ho

Prezydent Andrzej Duda w Ułan Bator. Sektor wydobywczy priorytetowy w relacjach Polski i Mongolii

29.04.2023 20:00
Polska i Mongolia mogą bliżej współpracować w ramach sektora wydobywczego. Jak powiedział przebywający z wizytą w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda, ten obszar ma dla obu państw priorytetowy charakter.

XXV Forum Polonijne. Minister Jan Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów

30.04.2023 12:30
W Toruniu odbyło się XXV Forum Polonijne, zorganizowane pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu rodaków z Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.

Warszawa przejęła nieruchomość nielegalnie zajmowaną przez ambasadę Rosji

30.04.2023 10:21
Miasto stołeczne Warszawa, które reprezentuje Skarb Państwa, weszło w posiadanie, w drodze czynności komorniczych, nieruchomości przy ul. Kieleckiej 45. Zrealizowało tym samym, wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazywał Federacji Rosyjskiej wydanie tej nieruchomości - poinformował w sobotę wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.