Redakcja Polska

Szef MON: podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire

30.05.2023 13:25
O podpisaniu umowy na dostawę pocisków rakietowych Hellfire, które będą uzbrojeniem dla śmigłowców wsparcia AW149 - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Pocisk rakietowy Hellfire
Pocisk rakietowy HellfireShutterstock/Michael Fitzsimmons

"Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Do końca 2023 roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafią pierwsze śmigłowce AW149, produkowane w PZL Świdnik. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza, posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć 96 amerykańskich śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Podczas odbywających się przed dwoma tygodniami ćwiczeń Griffin Shock 23-1 w Bemowie Piskim szef MON mówił, że "już bardzo niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na Apache'ach i pierwsze Apache z zasobów US Army trafią do Wojska Polskiego w formule backfillingu, czyli w formule wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu na kupienie dla Wojska Polskiego 96 helikopterów Apache". 


PAP/dad

Powyborcza rozmowa prezydentów USA i Turcji. Biden dla Polskiego Radia: podniosłem kwestię Szwecji w NATO

30.05.2023 11:30
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i pogratulował mu zwycięstwa. Na pytanie Polskiego Radia czy oczekuje teraz ruchu ze strony Erdogana w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO, prezydent USA odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".

Rosja ingeruje w kampanię na Słowacji? Pod lupą służb dotacje z Rosji dla lidera sondaży

30.05.2023 12:52
Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik "SME" napisał, że nad informacją pracuje policja. Według "Pravdy" były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.