Redakcja Polska

Powyborcza rozmowa prezydentów USA i Turcji. Biden dla Polskiego Radia: podniosłem kwestię Szwecji w NATO

30.05.2023 11:30
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i pogratulował mu zwycięstwa. Na pytanie Polskiego Radia czy oczekuje teraz ruchu ze strony Erdogana w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO, prezydent USA odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".
Biden rozmawiał z R. Erdoganem
Biden rozmawiał z R. ErdoganemForum/JONATHAN ERNST

Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera. Od 2014 r. pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów, będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.

Przed odlotem helikopterem Marine One z Białego Domu Joe Biden powiedział dziennikarzom, że podczas ich rozmowy prezydent Erdogan wyraził zainteresowanie zakupem amerykańskich myśliwców F-16, na co on podniósł kwestię członkostwa Szwecji w NATO.

Na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego, czy spodziewa się teraz ruchu ze strony Turcji w sprawie członkostwa Szwecji w NATO, Joe Biden odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".

Posłuchaj
00:40 12382149_1.mp3 Biden rozmawiał z R. Erdoganem. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Pod koniec marca Turcja zgodziła się na przyjęcie do NATO Finlandii. 4 kwietnia po złożeniu instrumentów akcesyjnych Finlandia stała się formalnie członkiem Paktu. Turcja jak dotąd nie ratyfikowała jednak członkostwa Szwecji. Drugim krajem, który tego nie zrobił, są Węgry.


IAR/dad

Europa w obliczu agresji Rosji. Minister Zbigniew Rau na konferencji Globsec

30.05.2023 08:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji, wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem i byłą prezydent Estonii, weźmie udział w panelu dotyczącym wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Polskie sankcje na białoruski reżim. Łatuszka: to przykład dla całej Unii Europejskiej

30.05.2023 09:43
Polska daje przykład całej Unii Europejskiej - tak o rozszerzeniu przez Warszawę sankcji na reżim w Mińsku mówi Polskiemu Radiu Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o objęciu restrykcjami 365 obywateli Białorusi, a także o zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób, powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim.

Rosjanie wspierali protesty przeciw gazowi łupkowemu. Strumień pieniędzy dla organizacji ekologicznych

30.05.2023 10:50
Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie, choć bezskutecznie, alarmowali w ostatnich latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu. Raport z 2016 roku wskazuje na niejawne i nieoczywiste przepływy finansów między Kremlem a organizacji proekologicznymi i mówi o sumie 82 milionów euro.