Redakcja Polska

Minister Janusz Cieszyński: wojna na Ukrainie zmusiła rząd Polski do bezprecedensowych inwestycji w cyberbezpieczeństwo

06.09.2023 10:35
We wtorek minister wziął udział w organizowanym w Tallinie Szczycie Cyfrowym. Janusz Cieszyński zapewnił, że "jest z Kijowem w stałym kontakcie"
Janusz Cieszyński
Janusz Cieszyńskigov.pl

Nigdy wcześniej rząd Polski nie inwestował tyle w cyberbezpieczeństwo, ile inwestuje obecnie; robimy to na bardzo wielu płaszczyznach – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, komentując wpływ wojny przeciwko Ukrainie na stosunek Warszawy do tej dziedziny bezpieczeństwa narodowego. We wtorek minister wziął udział w organizowanym w Tallinie Szczycie Cyfrowym.

"Zwiększamy wynagrodzenia dla ekspertów, rozwijamy naszą organizację: budujemy wojska obrony cyberprzestrzeni czy centralne biuro zwalczania cyberprzestępczości. Tworzymy przepisy, które sprawiają, że polscy internauci będą lepiej chronieni, a firmy sprzedające swoje usługi w Polsce będą musiały dbać o bezpieczeństwo swoich użytkowników" – wyliczył polski minister.

Odnosząc się do ewentualnych lekcji, które można wyciągnąć z obecnych doświadczeń ukraińskich, polski minister zapewnił, że "jest z Kijowem w stałym kontakcie". "Oba nasze kraje dążą do tego, by jak najwięcej usług dla obywatela i administracji odbywało się w Internecie" – zaznaczył. 

Podczas zorganizowanego w Tallinie spotkania Cieszyński wziął udział w panelu pt. "Przestrzeń cyfrowa wzmocniona otwartym i innowacyjnym zarządzaniem", podczas którego zwracał uwagę m.in. na próby zwiększenia poziomu digitalizacji polskiego systemu edukacji i aspiracje dotyczące wykreowania Polski na regionalnego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Minister podkreślił, że wszelkie nowe projekty są konsultowane z grupami, których będą dotyczyć oraz zaznaczył wagę używania zrozumiałego języka w komunikacji społecznej związanej z cyfryzacją.

Podczas panelu zaprezentowano też nagranie promujące i wyjaśniające działanie aplikacji mObywatel. "Jesteśmy największym państwem UE oferującym cyfrowy dokument tożsamości – to robi duże wrażenie na wielu z naszych partnerów" – podkreślił rozmówca PAP. "Jako Polska pokazujemy, że jesteśmy otwarci na nowe technologie, dużo mówimy o kwestiach prawnych, na których chcą się teraz wzorować sojusznicy z UE" - dodał.

Komentując rozmowy, które odbył przy okazji szczytu, przyznał, że "wiele z nich dotyczyło bezpieczeństwa i balansu pomiędzy nim a rozwojem gospodarczym". 

"Dużo rozmawiałem też o e-usługach; dostarczanie takich możliwości to kierunek, w którym podążają wszyscy, ale każdy ma trochę inne podejście. Rozmawiamy o tym, jak cyfrowo załatwiać sprawy urzędowe niezależnie od tego, w jakim kraju jesteśmy. Mam wrażenie, że w tym obszarze inni mogą nauczyć się więcej od nas, niż my od innych" – zaznaczył minister Cieszyński.

PAP/ks

Szczyt Cyfrowy w Tallinie. Mateusz Morawiecki: Polska dobrze zna zagrożenie cyberataków ze Wschodu

07.09.2021 13:19
Premier Mateusz Morawiecki wziął zdalnie udział w organizowanym w Estonii cyfrowym szczycie "Tallin Digital Summit". Podczas dyskusji poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa danych. Szef rządu mówił też o znaczeniu małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Trójmorza.

Szynkowski vel Sęk: w ustaleniach szczytu NATO uwzględniono większość polskich postulatów

07.07.2022 12:56
Ustalenia niedawnego szczytu NATO w Madrycie zdecydowanie zwiększyły bezpieczeństwo Polski i naszej części Europy, uwzględniono w nich gros polskich postulatów - powiedział w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa "Cyber Defence Index 22/23"

19.11.2022 13:30
Ranking "Cyber Defence Index 22/23" ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Polska zajęła w nim 6 miejsce. - informuje portal Wojska Polskiego.