Redakcja Polska

Szczyt Cyfrowy w Tallinie. Mateusz Morawiecki: Polska dobrze zna zagrożenie cyberataków ze Wschodu

07.09.2021 13:19
Premier Mateusz Morawiecki wziął zdalnie udział w organizowanym w Estonii cyfrowym szczycie "Tallin Digital Summit". Podczas dyskusji poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa danych. Szef rządu mówił też o znaczeniu małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Trójmorza.
Audio
  • Estonia: premier Morawiecki o bezpieczeństwie danych i znaczeniu MŚP w państwach Trójmorza. Materiał Kamila Zalewskiego
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiTwitter/@KancelariaPremiera

Cyfrowy szczyt "Tallin Digital Summit" to forum dyskusyjne poświęcone technologiom i szeroko rozumianej łączności. W tym roku jednym z głównych zagadnień wydarzenia jest tzw. łączność zaufana.

Premier Mateusz Morawiecki był uczestnikiem panelu liderów poświęconego zmobilizowania światowych demokracji dzięki łączności zaufanej. Zdaniem szefa polskiego rządu należy intensywnie czerpać korzyści, jakie płyną z gospodarki opartej na danych. - Kluczowe jest stworzenie warunków do udostępniania danych w krajach o podobnych poglądach. Nie powinniśmy się izolować, ale wspólnie pracować nad rozwojem platform do wymiany danych - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślał również znaczenie współpracy międzynarodowej w ramach inicjatywy Trójmorza. Wpływa ona pozytywnie zarówno na obecną sytuację gospodarczą, jak i pozwala sprawnie reagować na wyzwania stojące przed państwami naszego regionu.

Małe i średnie firmy filarami rozwoju

Jak zaznaczył, w państwach Trójmorza właśnie małe i średnie firmy stanowią podstawę do rozwoju gospodarczego i należy się im wsparcie na wielu obszarach. - Współpraca transatlantycka i solidne podstawy dla rozwoju infrastruktury dla małych i średnich firm to upieczenie kilku pieczeni na jednym ogniu. Rozwijamy intensywnie sektor tych przedsiębiorstw, a one stymulują wzrost konkurencyjności całej Unii Europejskiej. Tym samym dajemy młodym ludziom szansę na stworzenie wartości dodanej w naszych krajach - wyjaśnił premier.

Z kolei jak powiedziała szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas, zaufanie musi być kluczem do sprostania wyzwaniom takim jak pandemia czy zmiany klimatu, zarówno w technologii, jak i w systemach politycznych i prawnych. - Dane muszą być chronione i należy zapewnić ich bezpieczny swobodny przepływ. Efektywne wykorzystanie danych i cyberbezpieczeństwo tworzą zaufanie, a zaufanie jest ważną częścią w kwestii zachęcenia prywatnego sektora do inwestowania - powiedziała.

Podczas tegorocznego "Tallin Digital Summit" w ramach poszczególnych paneli są omawiane też takie kwestie, jak przyspieszenie transformacji cyfrowej usług rządowych czy wspieranie wzrostu gospodarczego napędzanego innowacjami.

IAR/dad

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Folklor integruje Polonię

07.09.2021 13:10
Zaproszenie Polonii do udziału w drugiej edycji Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, jedna z najnowszych inicjatyw Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w sposób naturalny wpisuje się w działalność organizacji promującej między innymi polski folklor za granicą. 

Włoska prasa: Putin pomaga Łukaszence gromadzić uchodźców na granicy Litwy i Polski

07.09.2021 11:07
Włoski dziennik "Corriere della Sera" informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi "podwójną grę" po upadku Kabulu i pomaga przywódcy Białorusi Alaksandrowi Łukaszence gromadzić uchodźców na granicy z Litwą i Polską, by wysłać ich do Europy.

W Karpaczu rozpoczęło się XXX jubileuszowe Forum Ekonomiczne

07.09.2021 12:45
Międzynarodowa konferencja gospodarcza, zwana „Polskim Davos”, w tym roku odbywa się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Impreza w Karpaczu potrwa do czwartku.