Polskie Radio
Section05
Janusz Cieszyński

Niemieckie firmy wiatrakowe zwolnione z podatku. Kaleta: mowa o niemal 300 mln zł

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują projekt noweli ustawy dotyczący wsparcia odbiorców energii złożony przez posłów KO i Polski 2050. "Koalicja Tuska chce dowalić nadzwyczajnym podatkiem Orlenowi, jednocześnie zwalniając niemieckie firmy wiatrakowe. Mowa o zwolnieniu w kwocie niemal 300 mln zł" - zaalarmował na platformie X poseł Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Janusz Cieszyński Prawo i Sprawiedliwość OZE odnawialne źródła energii energetyka GOSPODARKA

PR24 Janusz Cieszyński: nowa koalicja woli oddać pieniądze firmom zagranicznym niż przeznaczyć je na tańszy prąd dla Polaków

- Poprosiłem o listę firm z branży OZE, które mają zostać tą ustawą zwolnione z opłat. Okazało się, że poza spółkami Skarbu Państwa, pięć pierwszych to podmioty z kapitałem zagranicznym. Czy Polska naprawdę jest tak bogatym państwem, że powinna odpuszczać setki milionów złotych inwestorom z zagranicy zamiast przeznaczyć je na to, żeby w naszym kraju był tańszy prąd? - pytał w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Cieszyński energia elektryczna POLSKA polityka

Oznaczanie treści wokół reklam. Cieszyński: dałbym wysokie kary tym, którzy tego nie dopilnują

- Ja bym dał bardzo wysokie kary dla reklamodawców, którzy nie dopilnują tego, żeby wokół ich reklam były poprawnie oznaczane treści. Chodzi o to, żeby chronić młodych ludzi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, pytany o to jak walczyć z nieetycznymi działaniami w internecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji Janusz Cieszyński internet reklama reklama w internecie

"Okres żniw dla cyberprzestępców". Minister cyfryzacji wskazuje, jak się przed nimi chronić

- Teraz, kiedy jest Black Friday, kiedy idą święta, z pewnością czeka nas zalew informacji o np. super okazji, promocji. Główne rady brzmią: we wszelkie linki nie klikamy, a podejrzane SMS-y wysyłamy pod bezpłatny numer 8080 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Cieszyński z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński Katarzyna Gójska black friday zakupy zakupy w internecie zakupy w sieci zakupy online cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo

Zastrzeganie numeru PESEL to pierwszy etap. Minister Cieszyński podał termin dla instytucji

- Założenie jest takie, że banki, telekomy, notariaty będą się stopniowo integrowały z systemem. Oznacza to, że do 1 czerwca dojdziemy do sytuacji, w której wszystkie instytucje będą zobowiązane, żeby z rejestru zastrzeżeń korzystać i będą już do tego gotowe - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, odnosząc się do nowej usługi, w której obywatele mogą zastrzec numer PESEL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński pesel cyfryzacja społeczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji

UE chce szpiegować obywateli. Minister cyfryzacji: to łamanie zasad demokracji

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ujawnił, że: "pod płaszczykiem ochrony dzieci próbuje się przejąć kontrolę nad całą korespondencją obywateli Unii Europejskiej". Podkreślił, że prawo prywatności korespondencji jest podstawową zasadą demokracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Cieszyński Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska inwigilacja w internecie przestępczość służby i bezpieczeństwo kontrola

Aplikacja mObywatel działa bez zarzutów. Minister cyfryzacji: jest rekordowa liczba wejść

- Aplikacja mObywatel działa, jest rekordowa liczba wejść. Nie było chwili, aby nie można było się legitymować w obwodowej komisji wyborczej za pomocą mObywatela, ale przez obciążenie są momenty, że dokumenty wyświetlają się tylko w trybie offline - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mObywatel Ministerstwo Cyfryzacji Janusz Cieszyński

"Rządy Platformy to chaos, kryzys i bieda". Komentarze do najnowszego spotu PiS

Kiedy przyszedł kryzys gospodarczy wynikający z pandemii i wojny reakcja była natychmiastowa. Postojowe, tarcza dla przedsiębiorców, zwolnienie z ZUS, obniżka VAT... Kiedy przyszedł kryzys gospodarczy w 2011 roku, nie było najmniejszej pomocy - czytamy we wpisach polityków Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki szymon szynkowski vel sęk Piotr Müller Waldemar Buda Paweł Jabłoński Wojciech Skurkiewicz Przemysław Czarnek Janusz Cieszyński Platforma Obywatelska

Laptopy dla czwartoklasistów. Minister Cieszyński: do końca września trafią do szkół, to realny termin

- Rozstrzygnęliśmy już wszystkie obszary przetargowe w całej Polsce, to oznacza, że wiemy, jaki sprzęt trafi do każdej polskiej szkoły, każdej polskiej gminy - powiedział minister cyfryzacji. Janusz Cieszyński odniósł się w ten sposób do akcji wręczania laptopów uczniom klas czwartych w szkołach podstawowych. Dodał, że realne jest, by uczniowie otrzymali komputery do końca września.
Zobacz więcej na temat:  szkoła podstawowa edukacja POLSKA laptop Janusz Cieszyński Ministerstwo Cyfryzacji