Redakcja Polska

Ukraina: na południowym froncie ważą się dalsze losy wojny

02.10.2023 08:12
Ukraińcy prowadzą ofensywę na południowym froncie. Próbują przeciąć rosyjskie linie obrony w obwodzie zaporoskim. Wciąż jednak nie udaje się im istotnie przesunąć swoich pozycji w głąb terytorium wroga.
Audio
  • Ukraina - na południowym froncie ważą się dalsze losy wojny [posłuchaj]
Ukraińcy prowadzą ofensywę na południowym froncie
Ukraińcy prowadzą ofensywę na południowym fronciePAP/AA/ABACA

Według ekspertów, południowy odcinek frontu jest kluczowy dla dalszych losów wojny. Ukraińcy już od wielu tygodni próbują wbić klin w linię obrony Rosjan w obwodzie zaporoskim, na południe od miasta Orichiw. Przesuwają się powoli.

Rosjanie zbudowali tam umocnienia i skoncentrowali potężne siły. Celem ukraińskiej ofensywy jest zdobycie miasta Tokmak i przecięcie w ten sposób rosyjskich szlaków logistycznych - wyjaśnia na antenie ukraińskiej telewizji Rada ukraiński ekspert wojskowy Serhij Hrabski. Jak dodaje, to umożliwi siłom ukraińskim szybkie wyzwolenie dalszych terytoriów na południu. Jeśli nie uda się natomiast zdobyć Tokmaku i tamtejszej linii kolejowej, należy się przygotować do długotrwałej wojny na wyniszczenie. 

Według raportu amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, na newralgicznym odcinku zaporoskiego frontu - na południe od wsi Robotyne sytuacja jest trudna i niestabilna, a ważne punkty w systemie obrony wciąż przechodzą z rąk do rąk.

Rosja przygotowuje się do wieloletniej wojny

Według brytyjskiego wywiadu, reżim w Moskwie przygotowuje się do wieloletniej wojny. Analitycy z Londynu wyciągnęli takie wnioski na podstawie planów budżetowych Federacji Rosyjskiej. Już wcześniej Polskie Radio informowało, że kremlowski reżim chce w przyszłym roku wydać na zbrojenia i armię około 11 bilionów rubli - to znacznie więcej, niż na socjalne wsparcie dla obywateli. 

Brytyjski wywiad zwraca uwagę, że Moskwa utajniła dane o wydatkach na armię. Jednak analitycy podkreślają, że informacje docierające do opinii publicznej wskazują, iż wojna może potrwać jeszcze kilka lat.

Rosyjski portal niezależny Meduza zwrócił uwagę na wypowiedź reżimowego ministra obrony Siergieja Szojgu, który dał do zrozumienia, że inwazja na Ukrainę potrwa do 2025 roku. We wrześniu minister finansów Anton Siułanow stwierdził, że wydatki budżetowe na wojsko będą rosły i są traktowane priorytetowo.

W ocenie niezależnych ekspertów wojskowych, Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych przeciwko Ukrainie zmuszą jedynie poważne porażki na froncie, które będą łączyły się z wyzwoleniem przez Ukraińców okupowanych przez Rosjan ziem, w tym Krymu.

IAR/ks

Szef NATO w Kijowe o postępach ukraińskiej ofensywy

28.09.2023 15:24
Sekretarz generalny NATO złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z uznaniem mówił o postępach ukraińskiej ofensywy

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.

Mińsk zaplanował spotkanie dyplomatów z wywiezionymi z ukraińskich miast dziećmi. Ukraina protestuje

30.09.2023 16:00
Władze w Mińsku zaplanowały spotkanie akredytowanych na Białorusi zagranicznych dyplomatów z dziećmi wywiezionymi z Ukrainy - poinformowało w sobotę MSZ w Kijowie. Ukraina przestrzegła przed udziałem w tym wydarzeniu.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell odwiedził ukraińską Odessę

30.09.2023 18:15
"UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył. Josep Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.