Redakcja Polska

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergФото: AP/EPA/OLIVIER HOSLET

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w piątek, że jest przekonany, iż Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie "mimo nieporozumień" między Warszawą a Kijowem, a obydwa kraje znajdą sposób na "rozwiązanie tych problemów".

"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla mediów udzielonym w Kopenhadze. 

Nawiązując do przedterminowych wyborów parlamentarnych na Słowacji, które odbędą się w sobotę, szef Sojuszu oświadczył też: "Niezależnie od tego, jaki rząd powstanie na Słowacji, będziemy nadal razem zasiadać podczas obrad NATO (...). Wierzę, że znajdziemy sposób, by nadal dostarczać (Ukrainie) pomoc - tak jak to się działo po każdych wyborach w (krajach) Sojuszu od początku tej wojny".

W sondażach przedwyborczych na Słowacji prowadzi partia Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja kierowana przez byłego wieloletniego premiera Roberta Ficę, który odrzuca pomoc wojskową dla Ukrainy.

Jens Stoltenberg oznajmił też w wywiadzie, że oczekuje, iż Turcja ratyfikuje wniosek Szwecji o akcesję do Sojuszu po rozpoczęciu sesji parlamentu w październiku. 

PAP/ks

Minister rolnictwa Robert Telus apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO

27.09.2023 10:21
- Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył też, że jest zadowolony ze spotkania ze stroną ukraińską.

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce pieniędzy na ten cel

28.09.2023 08:19
Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel.

Szef NATO w Kijowe o postępach ukraińskiej ofensywy

28.09.2023 15:24
Sekretarz generalny NATO złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z uznaniem mówił o postępach ukraińskiej ofensywy